Informacje

Ser żółty zamiast telefonu

Bełchatowscy policjanci niemalże codziennie są zawiadamiani o oszustwach dokonywanych podczas zakupów na portalach aukcyjnych i internetowych tablicach ogłoszeniowych. Ku przestrodze podajemy przykład 29-letniego bełchatowianina, który zamiast telefonu komórkowego otrzymał… żółty ser.

2 października 2017 roku do komendy przyszedł 29-letni mężczyzna, który 27 września na jednym z portali internetowych zakupił telefon komórkowy. Ze sprzedającym kontaktował się za pomocą wiadomości tekstowych. Pomimo, że 29-latek wpłacił na podane przez sprzedającego konto 620 zł, telefonu nie otrzymał. W paczce zamiast aparatu znajdował się żółty ser. Sprawą zajęli się już policyjni dochodzeniowcy. Oszustowi grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Policja apeluje, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i tzw. super okazji. Zanim damy się nabrać na niską cenę, warto upewnić się czy towar jest pełnowartościowy, czy nie jest uszkodzony i czy w ogóle jest. Dobrze jest zamawiać towar z możliwością płatności przy odbiorze. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Jeżeli otrzymujemy ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".  Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa. Jeśli jednak mimo zachowania ostrożności padniemy ofiarą oszusta internetowego i na przykład nie dostaniemy towaru za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na Policję.

Powrót na górę strony