Informacje

Warsztaty historyczne „OKM 1940 Ostaszków – Kalinin – Miednoje”

Wczoraj, 18 kwietnia 2018 roku w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbyły się warsztaty historyczne „OKM 1940 Ostaszków – Kalinin – Miednoje”. Gospodarzem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie oraz Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi. W tej krótkiej, lecz jakże bardzo interesującej lekcji udział wzięli przedstawiciele władz miasta, różnych instytucji i służb mundurowych, duchowni, a także uczniowie klasy policyjnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie.

Warsztaty rozpoczęło odczytanie listy pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej na wschodzie w 1940 roku, których nazwiska widnieją na pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

Zebrani w sali muzeum wysłuchali niezwykle poruszającego wykładu Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego na temat etosu służby przyświecającego dawnym i obecnym policjantom. Prezes, jako wnuk jednego z zamordowanych policjantów, przybliżył historię tragicznych losów funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, którzy na przełomie września 1939 roku i maja 1940 roku, byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach w największym obozie NKWD w Ostaszkowie. Stamtąd trafiali do Kalinina, obwodowego zarządu NKWD, gdzie w piwnicach wykonywano egzekucje strzałem w tył głowy oraz Miednoje, gdzie w dołach śmierci grzebano m.in. zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP. Informacje te znajdują się na pamiątkowych odznaczeniach OKM 1940, jakie otrzymali wszyscy uczestnicy wczorajszych warsztatów.

Podczas spotkania zaprezentowano replikę munduru funkcjonariusza Policji Państwowej II RP, a historię umundurowania formacji policyjnej przedstawił sierż. sztab. Karol Woldan z Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji. Wzór ówczesnego munduru kobiecego zaprezentowała sierż. szt. Katarzyna Dobrakowska – dzielnicowa z KPP Bełchatów.

Następnie głos zabrał mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie  W swoim wystąpieniu przypomniał "Przykazania policjanta z 1938 roku", które przyświecały funkcjonariuszom Policji Państwowej i do dziś nie straciły na swojej aktualności.

Na koniec wystąpił Maciej Zielonka, emerytowany Kierownik Rewiru Dzielnicowych KMP w Piotrkowie Tryb., kuzyn zamordowanego w 1940 roku w Miednoje st.post. Jana Biłka, który opowiedział jego historię i podziękował wszystkim za kultywowanie pamięci o pomordowanych w tamtym okresie funkcjonariuszach.  

Warsztaty podsumował szef bełchatowskiej jednostki insp. Karol Mielczarek, który podziękował prelegentom za bardzo interesujące wystąpienia, opowiadające historię funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP oraz historię kobiet w Policji.