Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie

Informacje

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego

W codziennej służbie stojących na posterunku funkcjonariuszy wspomagają zwykli obywatele. Policja dziękuje za wzorową postawę i pomoc w eliminowaniu nietrzeźwych kierowców!

25 lipca 2018 roku około godz. 22.20 w Bełchatowie młodzi mieszkańcy miasta ujęli nietrzeźwego kierowcę daewoo lanos. Do zdarzenia doszło przy ul. Piłsudskiego. Dwie kobiety i mężczyzna, idąc ulicą, zauważyli pojazd jadący od Dobrzelowa w kierunku Bełchatowa, który zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod nadjeżdżające z naprzeciwka auto. Na szczęście nie doszło do zderzenia. Młodzi ludzie szybko zorientowali się, że kierujący daewoo może być pod wpływem alkoholu. W momencie, gdy pojazd się zatrzymał, podeszli do kierującego i wyciągnęli kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając dalszą jazdę. O zdarzeniu poinformowali dyżurnego policji. Patrol przebadał mężczyznę na zawartość alkoholu w organizmie. Jak się okazało 60-letni mieszkaniec Bełchatowa miał prawie 2 promile alkoholu . Interweniujący na miejscu funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. O dalszym losie nieodpowiedzialnego kierującego zadecyduje sąd.Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci dziękują mieszkańcom za czujność i godną naśladowania obywatelską postawę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz wpłata 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Opisane konsekwencje są bardziej rygorystyczne wobec kierujących, którzy byli uprzednio skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.