Bezpiecznie nad wodą - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie

Informacje

Bezpiecznie nad wodą

W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo ...nad wodą” policjanci z Bełchatowa już po raz trzeci tego lata przeprowadzili działania „Bezpieczna woda” skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Ich celem jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych.

Działaniami objęto tereny przywodne Ośrodka Wypoczynkowego Wawrzkowizna oraz kompleksów rekreacyjnych „Wyspa” w Szczercowie i „Patyki” w Łobudzicach, najpopularniejszych miejsc wypoczynku w powiecie bełchatowskim w upalne dni. Dzielnicowi, policjanci prewencji i profilaktycy wspólnie z funkcjonariuszami Społecznej Straży Rybackiej z Zelowa oraz ratownikami wodnymi zadbali o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. Skontrolowali strzeżone i niestrzeżone miejsca kąpieli między innymi pod kątem właściwego oznaczenia i wyposażenia kąpielisk.

Policjanci przypominają, że przecenianie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Aby wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
5. Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.