Twój dzielnicowy

Rozmawialiśmy z seniorami o ich bezpieczeństwie

Bełchatowscy profilaktycy i dzielnicowi uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, które odbyło się w Klubie Seniora w bełchatowskich „Gigantach Mocy”. Policjanci uświadamiali osoby starsze, jakimi metodami posługują się przestępcy aby wyłudzić pieniądze od swych rozmówców. Radzili też jak uniknąć ryzykownych sytuacji, jak ustrzec się przed oszustami i złodziejami. Uczyli, co zrobić w sytuacji utraty dowodu osobistego lub kart bankomatowych. Dzielnicowi, opowiadając o swojej pracy, informowali seniorów w jaki sposób można nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym. Każda uczestnik spotkania otrzymał wizytówkę swojego dzielnicowego. Seniorzy zachęcani byli również do korzystania z aplikacji "Moja Komenda", która ułatwia nawiązanie kontaktu z dzielnicowym.

Klub Seniora, w bełchatowskich „Gigantach Mocy” to dobre miejscem na spotkania bechatowskich policjantów z osobami strszymi. Policjanci rozmawiali z nimi o ich bezpieczeństwie.

Policjant z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z bełchatowskiej komendy policji uświadamiał osoby starsze, jak nie stać się ofiarą oszustw metodą "na wnuczka", "na policjanta", "na pracownika socjalnego". By spotkanie było atrakcyjniejsze i aby na długo zapadło w pamięci uczestników policjant omówił przykłady takich oszustw na konkretnych zdarzeniach, które miały miejsce na terenie powiatu belchatowskiego. Policjant przypominał, że w relacjach z osobami nieznajomymi powinniśmy być ostrożni. Uczulał, że osób obcych nie należy wpuszczać do naszych domów, że nie można opowiadać im o swojej sytuacji rodzinnej, informować o własnych oszczędnościach i pod żadnym pozorem nie należy takim osobom przekazywać żadnych pieniędzy. Opowiadał też jakie negatywne konsekwencje możemy ponieść w sytuacji podpisywania różnych umów z osobami podającymi się za pracownika gazowni, elektrowni, telekomunikacji, itp.

Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną uczyła uczestników spotkania jak powinniśmy zachować się w sytuacji utraty dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Poinformowała, jak w banku można zastrzec skradzione bądź utracone dokumenty oraz w jakich sytuacjach przypadki utraty dokumentów powinniśmy zgłaszać na policji. Policjanci opowiadali też, do jakich celów przestępcy wykorzystują nasze utracone czy skradzione dokumenty.

Dzielnicowi apelowali do seniorów, aby informowali policję w każdym przypadku otrzymania telefonu z informacją o rzekomym zdarzeniu drogowym, lub innej sytuacji, gdzie osoba podająca się za bliską osobę mówi o potrzebie przekazania gotówki. Taką informację każdy powinien natychmiast zweryfikować dzwoniąc pod nr 997 lub 112. Opowiadając o swojej codziennej służbie policjanci uświadamiali seniorów w jaki sposób można nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym. Każda osoba, z którą mundurowi  rozmawiali  otrzymała wizytówkę swojego dzielnicowego. Funkcjonariusze Zachęcali również do korzystania z aplikacji "Moja komenda", która ułatwia nawiązanie kontaktu ze swoim dzielnicowym.

Mamy nadzieję że każde takie spotkanie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa seniorów w ich codziennym życiu.