Informacje

Nie bądź obojętny wobec osób narażonych na wychłodzenie

Zbliża się zima, na zewnątrz witają nas coraz niższe temperatury. W takich warunkach wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Prosimy, aby nie przechodzić obojętnie obok osoby, która leży na dworze. Zareaguj, sprawdź, czy nie potrzebuje Twojej pomocy. Dzwońmy na numer alarmowy i informujmy o takich sytuacjach. Jeden telefon może uratować komuś życie.

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne i nietrzeźwe. Policjanci w czasie codziennej służby zwracają uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. Sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać i kierują ich do noclegowni. Współpracują też w tym zakresie z pracownikami ośrodków pomocy społecznej.

Prosimy, aby nie być obojętnym wobec osób, które w różnych miejscach śpią na zewnątrz, np. na ławkach, ale też na klatkach schodowych, w piwnicach itp. Jeśli widzimy taką osobę, sprawdźmy, czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy. Jeśli widzimy osoby siedzące podczas niskich temperatur w jednym miejscu reagujmy. Niska temperatura szczególnie w nocy wiąże się z ogromnym zagrożeniem dla takich osób. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Informację o osobach bezdomnych, potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że strona KMZB nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji – w tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego.

Jednocześnie dziękujemy mieszkańcom za każdą reakcję na zagrożenie i powiadomienie służb ratunkowych. W ostatnim czasie bełchatowska policja została powiadomiona o trzech przypadkach, gdzie osoby znajdowały się w stanie zagrażającym ich życiu i zdrowiu, gdzie były narażone na wychłodzenie. W tych przypadkach z pewnością jeden telefon sprawił, że pomoc przyszła na czas:

  • 1 grudnia 2021 roku, o godzinie 19.24 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące nietrzeźwej kobiety, która leżała na chodniku przy al. Wyszyńskiego. Skierowani na miejsce policjanci zastali kobietę, od której wyczuwalna była woń alkoholu. Miała obrażenia głowy, które powstały w wyniku upadku. Ostatecznie kobieta została przewieziona do bełchatowskiego szpitala,
  • 28 listopada 2021 roku, po godzinie 5.20 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczącej wychłodzonej 20-latki. Okazało się, że kobieta wracała z Piotrkowa Trybunalskiego i chciała dostać się do Zelowa. W miejscowości Ławy straciła orientację i zatrzymala się na przystanku autobusowym, gdzie spędzila dłuższą chwilę. Ostatecznie kobieta w stanie wychłodzenia trafiła do bełchatowskiego szpitala,
  • Kilka godzin później, 28 listopada 2021 roku, po godzinie 16.00 policjanci zostali poinformowani o nietrzeźwym mężczyźnie, który leżał na parkingu przy ulicy Czaplinieckiej. Finalnie mężczyzna również został przewieziony do bełchatowskiego szpitala.

Pamiętajmy, jeden telefon, jeden gest może uratować ludzkie życie.

 

nadkom. Iwona Kaszewska

 

Powrót na górę strony