Informacje

Kolejni kierowcy stracili prawa jazdy po tym jak na drodze z ograniczeniem prędkości do 50 km/h pędzili ponad 100 km/h

Lekceważysz przepisy ruchu drogowego, nie stosujesz się do ograniczeń prędkości? Utrata prawa jazdy czy otrzymany mandat to najmniejsze z dolegliwości. Szybka jazda często powoduje utratę panowania nad pojazdem. Nadmierna prędkość, to przyczyna tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Kierowco, włącz wyobraźnie, ściągnij nogę z gazu, zanim będzie za późno! Apelujemy o rozsądek!

Policjanci każdego dnia reagują na zagrożenia w ruchu drogowym, studzą również zapędy piratów drogowych, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego.  Niestety mimo, że taryfikator przewiduje wysokie mandaty za przekroczenie ograniczeń prędkości, wciąż na drogach policjanci interweniują wobec kierowców, którzy zapominając o dozwolonej prędkości, pędzą, stwarzając swoim zachowaniem niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. W miejscach gdzie obowiązują ograniczenia prędkości do 50km/h kierowcy jadą z prędkością ponad 100 km/h. To prędkość, która może zabić pieszego, rowerzystę czy innego uczestnika ruchu drogowego. Pośpiech nie tłumaczy nikogo. Prędkość, brak wyobraźni w powiązaniu z wystąpieniem nagłej sytuacji na drodze, gdzie zmuszeni jesteśmy do reagowania, mogą doprowadzić do sytuacji, z której nie będzie już odwrotu.  
Policjanci bełchatowskiej drogówki każdego dnia konsekwentnie kontrolują prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Każdy ujawniony przypadek przekroczeń prędkości jest rozliczany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo warto pamiętać, że policjanci podczas kontroli drogowych sprawdzają trzeźwość kierowcy oraz wyposażenie i stan techniczny pojazdu. Mundurowi reagują również na sytuację kiedy kierujący i pasażerowie nie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Wszystkie elementy sprawdzane przez policjantów w czasie kontroli drogowych mają znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

O tym, z jakimi konsekwencjami może spotkać się kierowca lekceważący przepisy ruchu drogowego, tym razem przekonało się kolejnych czterech kierowców, którzy na drodze z ograniczeniem prędkości do 50 km/h pędzili z prędkością powyżej 100 km/h. Wszyscy stracili uprawnienia do kierowania pojazdami na 3 miesiące, otrzymali tez po 10 punktów karnych oraz mandaty karne.

3 sierpnia 2022 roku, policjanci z bełchatowskiej drogówki kontrolując prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, interweniowali wobec dwóch piratów drogowych, którzy w terenie zabudowanym pędzili z prędkością powyżej 100 km.h

 • o godzinie 8.25, w miejscowości Dobrzelów zmierzyli prędkość mazdy. Okazało się, że kierujący nim 27-letni mieszkaniec Lubaczowa, w obszarze zabudowanym, jechał z prędkością 101km/h. W ten sposób przekroczył dopuszczalną prędkość aż o 51km/h. Mężczyzna stracili uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy. Ponadto zgodnie z taryfikatorem został ukarany mandatem karnymi w wysokości 1500 złotych i 10 punktami karnymi.
 • o godzinie 22.30, w miejscowości  Zawady zatrzymali do kontroli drogowej bmw,   kierujący nim 22-letni mieszkaniec Bełchatowa, w obszarze zabudowanym, pędził z prędkością 134km/h. W ten sposób przekroczył dopuszczalną prędkość aż o 84km/h. Mężczyzna stracili uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy. Ponadto zgodnie z taryfikatorem został ukarany mandatem karnymi w wysokości 2500 złotych i 10 punktami karnymi.

Rankiem, 4 sierpnia 2022 roku, policjanci z bełchatowskiej drogówki sprawdzali prędkość kierowców w miejscowości Wólka Łękawska, gdzie reagowali wobec kolejnych dwóch piratów drogowych:

 • O godzinie 7.59, zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Dacia. Kierującym tym pojazdem 46-letni mieszkaniec Jedlna Długiego jechał z prędkością 111km/h. W ten sposób przekroczył dopuszczalną prędkość o 61 km/h. W takiej sytuacji stracił on uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy, a zgodnie z taryfikatorem został ukarany mandatem karnymi w wysokości 2000 złotych i otrzymał 10 punktów karnych.
 • Kolejny kierowca niestosujący się do ograniczeń prędkości wpadł w ręce mundurowych 20 minut później. O godzinie 8.18 kierujący bmw, mieszkaniec powiatu radomszczańskiego jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 104 km/h. Finalnie pożegnał się z prawem jazdy na okres 3 miesięcy, a zgodnie z taryfikatorem otrzymał mandat karny w wysokości 1500 złotych i 10 punktów karnych.

Apelujemy o ostrożną jazdę zgodną z przepisami. Pamiętajmy, że jadąc z nadmierną prędkością stwarzamy niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Im większa prędkość, tym dłuższa droga hamowania oraz mniejsza szansa na właściwą, bezpieczną reakcję w momencie zagrożenia, czy pojawienia się na drodze przeszkody. Nadmierna prędkość i brawura znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnego w skutkach zdarzenia drogowego. Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest zagrożone mandatem karnym w wysokości:

 

 •             do 10 km/h - 50 zł
 •             o 11–15 km/h - 100zł
 •             o 16–20 km/h - 200zł
 •             o 21–25 km/h - 300zł
 •             o 26–30 km/h - 400zł
 •             o 31–40 km/h - 800zł
 •             o 41–50 km/h - 1000zł
 •             o 51–60 km/h - 1500zł
 •             o 61–70 km/h - 2000zł
 •             o 71 km/h i więcej – 2500zł


 nadkom. Iwona Kaszewska

 

Powrót na górę strony