Informacje

Świadkowie ujęli pijanego kierowcę

Policjanci z Komisariatu Policji w Zelowie interweniowali wobec nietrzeźwego kierowcy, który swoim oplem uszkodził dwa prawidłowo zaparkowane pojazdy. Kompletnie pijanego mężczyznę ujęli świadkowie zdarzenia, którzy na miejsce wezwali mundurowych. Dziękujemy za obywatelską postawę!

Zdarzenie miało miejsce w nocy, 22 lipca 2024 roku na terenie stacji paliw w Zelowie. Interweniujący obywatele poinformowali policjantów, że zwrócili uwagę na idącego chwiejnym krokiem mężczyznę, który wsiadł za kierownicę opla. Mężczyzna uruchomił swój pojazd i wykonując manewr cofania wjechał tyłem auta w zaparkowaną hondę, która w wyniku siły uderzenia przesunęła się uderzając w kolejny zaparkowany pojazd marki Opel Astra. Następnie sprawca tego zdarzenia ruszył do przodu i chciał odjechać. Świadkowie tej sytuacji natychmiast zareagowali. Podbiegli do mężczyzny udaremniając mu ucieczkę i wezwali na miejsce patrol policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 41-latek miał 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz musi liczyć się z odpowiedzialnością między innymi za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia i surowe konsekwencje finansowe.

To kolejny przypadek, kiedy obywatele wyraźnie sprzeciwiają się nieodpowiedzialnym zachowaniom kierowców i co ważne reagują, powiadamiają służby. Nie zawsze trzeba samemu ujmować osoby podejrzanie się zachowujące, ważne, by o swoich przypuszczeniach powiadamiać policję i nie pozwalać, by pijani kierowcy poruszali się po drogach i zagrażali niewinnym osobom. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, kara finansowa i zakaz kierowania pojazdami. Interweniującym świadkom zdarzenia dziękujemy za obywatelską postawę!
Warto wiedzieć, że ujęcie obywatelskie wynika z treści art. 243. Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o tym, że: „§ 1 Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.”

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony