Podsumowanie działań „Boże ciało 2021” - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie

Informacje

Podsumowanie działań „Boże ciało 2021”

Od środy 2 czerwca do niedzieli 6 czerwca na drogach powiatu bełchatowskiego policjanci prowadzili działania „Boże ciało 2021”. Podczas ich trwania funkcjonariusze wystawili 242 mandaty, zatrzymali 7 praw jazdy oraz 19 dowodów rejestracyjnych. Odnotowano 1 wypadek i 16 kolizji drogowych. Pomimo wzmożonego ruchu długi czerwcowy weekend na drogach powiatu bełchatowskiego należy uznać za wyjątkowo bezpieczny.

W dniach od 2 do 6 czerwca 2021 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bełchatowie prowadzili działania "Boże Ciało 2021”. Pogoda dopisała, a bełchatowscy policjanci nie odnotowali poważnych zdarzeń drogowych. W tym czasie na drogach powiatu bełchatowskiego pojawiła się zwiększona liczba patroli policyjnych. Dla funkcjonariuszy był to czas wytężonej pracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Doświadczenia policyjne pokazują, że kiedy jest więcej wolnego czasu, a pogoda sprzyja, na drogach nasila się ruch, a wtedy o zdarzenia drogowe łatwiej. Słoneczna pogoda i sucha nawierzchnia błędnie mogą sugerować kierowcom, że na drodze jest bezpiecznie. Kierowcy pozwalają sobie wtedy na jazdę ze zwiększoną prędkością, podczas której niestety mają mniej czasu na obserwację tego, co się dzieje na drodze, a tym samym, mniej czasu na reakcję obronną, wtedy kiedy trzeba bezpiecznie zareagować.

Podczas tegorocznej akcji funkcjonariusze reagowali na przypadki łamania przepisów prawa o ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem nietrzeźwych kierujących, przekroczenia dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe przewożenie pasażerów. Zwracali uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci. Pod policyjną lupę trafiło 312 kierujących, którzy stan trzeźwości zbadano. Niestety troje z nich znajdowało się pod wpływem alkoholu, tym samym utracili oni prawo jazdy. Kolejnych 4 kierujących utraciło uprawnienia z powodu przekroczenia prędkości powyżej 50 km w obszarze zabudowanym. Funkcjonariusze zatrzymali też 3 nietrzeźwych rowerzystów. 242 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, z czego 198 za przekroczenie prędkości, a 26 za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. 57 kierowców zostało pouczonych. Podczas działań ujawniono również 5 wykroczeń dotyczących nieustąpienia pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. W tym okresie policjanci pracowali też na miejscu 16 niegroźnych kolizji drogowych oraz 1 wypadku drogowego.