GALERIE ZDJĘĆ

Aktywny tydzień profilaktyków

W minionym tygodniu bełchatowscy funkcjonariusze przeprowadzili szereg spotkań profilaktycznych dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Tematem przewodnim spotkań z młodzieżą były cyberprzemoc i zagrożenia w sieci czyli problemy, z którymi obecnie najczęściej spotykają się młodzi ludzie.

19 marca 2018 roku funkcjonariusze z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii wraz z psychologiem przeprowadzili w III LO w Bełchatowie warsztaty profilaktyczne. Na spotkaniu policjanci przedstawili przykłady wirtualnej przemocy, starając się przestrzec młodzież przed niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościowych i zawieraniem przypadkowych znajomości. Z kolei psycholog zaangażował uczniów do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych zadaniach. Młodzież chętnie wypowiadała się na tematy związane cyberprzemocą, wyrażając swoje opinie i zadając liczne pytania.

20 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie odbyła się debata społeczna, której celem było dokonanie rozpoznania w zakresie potrzeb przygotowania określonych działań profilaktycznych. Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie wraz z Łódzkim Kuratorium Oświaty do udziału w spotkaniu zaprosiła dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy, przedstawiciele kuratorium oświaty oraz psychologowie. Zgromadzonych powitał asp. szt. Piotr Rokita, który wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Bełchatowie – insp. Karolem Mielczarkiem omówił rodzaje działań profilaktycznych na przykładzie kampanii „Superkampania Nie dla ćpania”. Następnie zostały przedstawione statystyki dotyczące bezpieczeństwa oraz zagrożeń, również tych w ruchu drogowym, a także rola KMZB w procesie profilaktyki społecznej. W dalszej części spotkania

22 marca 2018 roku mury bełchatowskiej komendy odwiedzili uczniowie szkoły podstawowej w Chabielicach.  Kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci wizytę w komendzie rozpoczęła w sali odpraw, gdzie policjanci przybliżyli im tematykę związaną z bezpieczeństwem w kontaktach z nieznajomymi, bezpieczeństwie na drodze i w domu. Następnie funkcjonariusze zaprezentowali umundurowanie, wykorzystywane m.in. podczas zabezpieczania imprez sportowych. Nasi młodzi goście mieli również niecodzienną okazję zobaczyć „niebieski pokój”. Najwięcej emocji wśród najmłodszych wzbudził pokaz tresury psa policyjnego oraz przejażdżka policyjnym radiowozem.

 

Z kolei w piątek, 23 marca 2018 roku, policyjni profilaktycy uczestniczyli w zebraniu rady pedagogicznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie, z którymi rozmawiali na temat zagrożenia środkami odurzającymi. W tym celu wykorzystali walizkę edukacyjną, która zawiera atrapy środków odurzających oraz przedmioty, które możne spotkać u osoby mającej styczność z narkotykami. Nauczyciele mieli także okazję obejrzeć interesujący film dotyczący wymuszeń seksualnych on-line, których ofiarami stają się dzieci. Trwający 10 minut powstał na rzecz ogólnoeuropejskiej kampanii „Powiedz NIE” – dot. zwalczania szantażu i wymuszeń seksualnych on-line popełnianych na dzieciach.

Powrót na górę strony