Informacje

Obywatelskie ujęcie kierującego z 3 promilami

Wzorową obywatelską postawą wykazał się 61-letni kierujący ciężarówką, który w miejscowości Osina ujął pijaną 34-letnią kierującą volkswagenem. Kobieta poniesie konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Nietrzeźwi kierowcy to potencjalni zabójcy na drodze!

25 listopada 2021 roku, przed godziną 13.00 dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące ujęcia nietrzeźwej kierującej na drodze DK-74, w miejscowości Osina, na terenie gminy Kluki. Wysłani na miejsce zdarzenia policjanci z Posterunku w Ruścu zastali zgłaszającego uczestnika ruchu drogowego, 61-letniego kierowcę zestawu ciężarowego, który przekazał im kluczyki od volkswagena. Oświadczył on, że podróżując drogą krajową zwrócił uwagę na jadącą przed nim osobówkę. Kierująca nią kobieta jechała ,,wężykiem”, jej zachowanie na drodze jednoznacznie wskazywało, że jest nietrzeźwa. W takiej sytuacji natychmiast zareagował. Wyprzedził jej pojazd i bezpiecznie wyhamował. Podszedł do kierującej volkswagenem, a kiedy wyczuł od kobiety woń alkoholu zabrał kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając jej kontynuowanie jazdy i na miejsce wezwał policję. Mundurowi sprawdzili trzeźwość kierującej. Okazało się, że 34-letnia mieszkanka Bełchatowa miała w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Straciła już swoje prawo jazdy. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oprócz wysokiej grzywny grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy – każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji. Dziękujemy czujnemu obywatelowi za godną do naśladowania postawę. Dzięki takiemu działaniu, być może nie doszło do tragedii na drodze. Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, można powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci zweryfikują każdy sygnał. Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo! Pijani kierowcy to potencjalni zabójcy na drodze!

nadkom. Iwona Kaszewska

 

Powrót na górę strony