Informacje

Zarzut za uśmiercenie kota

70-letni mieszkaniec Bełchatowa usłyszał zarzut uśmiercenia i znęcania się nad zwierzęciem. Mężczyzna na swojej działce zastawił wnyki, w które wpadł kot. Na skutek odniesionych obrażeń zwierzę nie przeżyło. Osobie, która uśmierca zwierzę lub znęca się nad nim, grozi kara do 3 lat więzienia.

20 czerwca 2022 roku dyżurny bełchatowskiej komendy został poinformowany o uwięzieniu kota w pułapce na jednej z działek przy ulicy Cegielnianej w Bełchatowie. Na miejscu zgłaszający poinformował mundurowych, że jego kot zaginął poprzedniego dnia. Od tego czasu własciciele poszukiwali swojego pupila na całym terenie ogródków działkowych. Odnaleźli zwierzę na działce swojego sąsiada. Kot wpadł we wnyki zastawione przez właściciela działki. Uwolnione zwierzę zostało natychmiast przewiezione do weterynarza. Niestety mimo fachowej pomocy zwierzak nie przeżył. Policjanci zgromadzili w tej sprawie obszerny materiał dowodowy. 22 czerwca 70-letni bełchatowianin usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, nie wolno ich zabijać bez wyraźnie wskazanego w przepisach powodu. Uśmiercenie zwierzęcia powinno odbyć się w sposób humanitarny i sprawiający jak najmniej bólu. Nie wolno także znęcać się nad zwierzęciem, przy czym za znęcanie uznaje się nie tylko celowe działanie człowieka, lecz także zaniechanie opieki. Chodzi o sytuację, gdy właściciel nie zapewnia zwierzęciu odpowiednich warunków do życia takich jak schronienie przed deszczem i chłodem, pokarm i wodę do picia. Pamiętajmy, że każde zwierzę ma takie samo prawo do życia na tej planecie jak człowiek, bo wszyscy jesteśmy elementami globalnego ekosystemu. 

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony