Informacje

Seniorzy na jednośladach, czyli porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 20.09.2022

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych zamieszkujących nasz powiat, bełchatowscy policjanci zorganizowali spotkanie dla członków Klubu Seniora "Bajka". Na spotkaniu poruszano tematy przede wszystkim związane z bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego poruszających się jednośladami. Poza wiedzą przekazywaną przez funkcjonariuszy ruchu drogowego oraz policyjną profilaktyk- każdemu z uczestników przedsięwzięcia wręczono kamizelkę odblaskową.

Spotkanie odbyło się 19 września 2022 roku w budynku "Gigantów Mocy". Na członków stowarzyszenia "Bajka" zrzeszającego seniorów zamieszkujących powiat bełchatowski czekali przedstawiciele policji z wydziału ruchu drogowego oraz zespołu do spraw profilaktyki społecznej.

Nasze bezpieczeństwo na drodze zależne jest zarówno od czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Na te zewnętrzne składać się będzie właściwy stan techniczny pojazdów, odpowiedni ubiór oraz nasza widoczność dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Tym tematem zajęła się nadkom. Sylwia Maros z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej. W swojej prelekcji zwróciła uwagę na fakt, jak ważne jest dla naszego bezpieczeństwa odpowiednie przygotowanie jednośladu pod kątem technicznym. Kluczowe w tym temacie jest zadbanie o regularny przegląd techniczny rowerów. Sprawne hamulce, kontrola mocowania kół i stanu ogumienia to podstawy w zakresie bezpieczeństwa. Słuchaczom zwrócono uwagę na aspekt widoczności, na który składa się odpowiednie oświetlenie roweru, ale też noszone elementy odblaskowe. Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której widoczny jest pieszy lub rowerzysta nawet o 150-200 metrów. Jako, że nadrzędnym celem takich spotkań jest maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa, każdemu z uczestników spotkania wręczono kamizelkę odblaskową. Policyjna profilaktyk zwróciła uwagę na to, aby korzystać z odblasków przy jeździe rowerem, ale także poruszając się pieszo po jezdni, nie tylko po zmroku. Aktualna pora roku charakteryzuje się dużo mniejszą przejrzystością powietrza, szybko zapada zmrok oraz dużo częściej występują opady atmosferyczne. Zakładając na siebie odblask zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Analagoicznie zwiększymy je w przypadku zagubienia się w lesie np. podczas aktualnego teraz sezonu na grzybobranie.

Do czynników wewnętrznych mających wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego zaliczamy znajomość zasad i przepisów ruchu drogowego. W tej kwestii do dyspozycji seniorów byli funkcjonariusze z przedmiotowej komórki policji. Każdy miał możliwość zadania pytania na nurtujący go temat dotyczący przepisów ruchu drogowego. Była to również okazja do poruszenia innych problemów dotykających osoby starsze związanych z ich poczuciem bezpieczeństwa.

/st. sierż. W. Kotecka/

 

Powrót na górę strony