Informacje

Nie zatrzymał się na znaku STOP - był poszukiwany i po alkoholu

Poszukiwany nakazem doprowadzenia 31 - letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego został zatrzymany przez policjantów z komisariatu w Zelowie po tym, jak nie zastosował się do znaku drogowego „STOP”. Kierowca hondy był też w stanie po spożyciu alkoholu. Stracił prawo jazdy i teraz odpowie również za wykroczenia w ruchu drogowym.

Zatrzymywanie osób poszukiwanych, chcących uniknąć odpowiedzialności karnej jest jednym z głównych zadań policjantów. Podstawy prawne poszukiwań są różne: listy gończe, zarządzenia, postanowienia i nakazy doprowadzenia wydawane przez sądy i prokuratury. Wszystkie mają na celu ustalenie miejsca pobytu poszukiwanych i doprowadzenie ich przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. Policjanci zatrzymują poszukiwanych w różnych okolicznościach. Jedni zatrzymywani są w miejscu zamieszkania, w miejscu pracy, lub na ulicy, inni "wpadają" w ręce policji podczas legitymowania, czy kontroli drogowej.

W nocy 14 marca 2023 roku policjanci z Komisariatu w Zelowie, patrolując ulicę Kościuszki zauważyli hondę, której kierujący nie zastosował się do znaku B-20 „STOP”. Mundurowi zareagowali na popełnione wykroczenie i skontrolowali mężczyznę. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 31-latek jest poszukiwany nakazem doprowadzenia do odbycia kary zastępczej aresztu. Mundurowi sprawdzili trzeźwość kierowcy i okazało się, że jest w stanie po spożyciu alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci przesłuchali go jako sprawcę wykroczeń w ruchu drogowym, stracił prawo jazdy i został doprowadzony do aresztu.

Przypominamy, za prowadzenie pojazdu mechanicznego :

po użyciu alkoholu, grozi:

  • kara grzywny nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt domowy do 30 dni,
  • bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 15 punktów karnych .

w stanie nietrzeźwości, może grozić:

  • kara grzywny, którą nalicza sąd w zależności od tego, jaka jest sytuacja majątkowa sprawcy,
  • ograniczenie wolności do maksymalnie 2 lat, które polega na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu z wynagrodzenia,
  • kara pozbawienia wolności,
  • zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat,
  • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej),
  • 15 punktów karnych .

nadkom. Iwona Kaszewska

  • policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę, obok radiowozy policyjne zaparkowane na placu wewnętrznym komendy policji
Powrót na górę strony