Informacje

Dwa obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierowców - dziękujemy za reakcję na zagrożenie!

Godnymi naśladowania postawami wykazali się świadkowie, którzy ujęli nietrzeźwych kierowców. W Łobudzicach strażacy udaremnili dalszą jazdę pijanemu 51-latkowi. W Szczercowie ekspedientka uniemożliwiła dalszą jazdę kompletnie pijanej 45-latce. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka grzywna. Dziękujemy za reakcję, która być może zapobiegła tragedii.

Pierwsza interwencja miała miejsce 11 maja 2024 roku 2023 roku po godzinie 11.30 w Łobudzicach. Wówczas dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierowcy renaulta, którego ujęli druhowie OSP w Łobudzicach. Skierowani na miejsce policjanci zastał interweniującego obywatela, którzy wskazał ujętego przed chwilą  mężczyznę. Zgłaszający wyjaśnił, że kiedy wjechał na parking pod kościołem, zwrócił uwagę na mężczyznę siedzącego za kierownicą samochodu marki Renault Scenic, którego silnik był  uruchomiony. Jego wygląd wskazywał, że może być nietrzeźwy. W tej sytuacji świadek postanowił sprawdzić swoje podejrzenia. Podszedł do kierowcy i kiedy wyczuł od niego woń alkoholu zabrał mu kluczyli ze stacyjki, a o całej sytuacji powiadomiony został dyżurny policji. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce przejęli dalsze czynności. Kierującym był 51-letni mieszkaniec gminy Zelów. Badanie stanu trzeźwości wskazało, że miał on w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu.

Kolejna sytuacja, kiedy dzięki reakcji świadków zatrzymany został kierowca na „podwójnym gazie” miała miejsce w niedzielę, 12 maja 2024 roku, po godzinie 16.00. Zdarzenie miało miejsce pod punktem handlowym w miejscowości Szczerców. Policjanci, którzy byli wezwani na miejsce zastali tam ujętą 45-letnią kobietę oraz świadków zdarzenia. Okazało się, że kierująca mercedesem, zatrzymała się pod sklepem monopolowym i weszła do placówki handlowej. Kupiła tam puszki z piwem i chwiejnym krokiem wracając z zakupami, ponownie wsiadła za kierownicę pojazdu i chciała odjechać. Na szczęście dalszą nieodpowiedzialną jazdę mieszkance gminy Szczerców udaremniła ekspedientka, która widząc, że nietrzeźwa kobieta wsiada za kierownicę osobówki natychmiast zareagowała. Okazało się, że kierująca mercedesem była kompletnie pijana. Badanie stanu trzeźwości wskazało, że miała w organizmie prawie 3 promile alkoholu.

Nietrzeźwi kierowcy stracili już uprawnienia do kierowania pojazdami, teraz grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka grzywna.

Dziękujemy świadkom za szybką reakcję, która być może zabiegła tragedii. Nietrzeźwi kierowcy są ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego ważne jest, aby nie pozostawać objętym i reagować, aby wyeliminować zagrożenie. O każdej niepokojącej sytuacji można powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony