Informacje

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” - działania policji

„Bezpieczne Wakacje”, „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, „Bezpiecznie zdrowo i wesoło” to wszystko akcje bełchatowskich policjantów, których w działaniach wspierają mundurowi z podległych jednostek. Celem tych akcji jest promowanie bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego wypoczynku. Pamiętajmy, aby uniknąć przykrych wydarzeń, wystarczy być ostrożnym, przewidywać zagrożenie i stosować się do przepisów prawa oraz zasad, które są gwarantem tego, że w określonej sytuacji jesteśmy bezpieczni.

Każdego roku w okresie wakacji Policja odnotowuje zdarzenia, w których biorą udział osoby małoletnie. Przypadki zabaw w miejscach niedozwolonej kąpieli bez nadzoru osób dorosłych, wypadki i okaleczenia podczas zabaw w domu i na podwórku, przestępstwa i wykroczenia popełniane przez nieletnich i na ich szkodę oraz wiele innych tragedii, to niestety smutna rzeczywistość wakacji każdego roku.
Wobec powyższego, w okresie letnim, policjanci prowadzą szereg akcji i spotkań profilaktycznych w miejscach zorganizowanego wypoczynku oraz kontroli na terenach wodnych i przywodnych. Podczas takich działań przypominane są ogólne zasady bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego. Omawiane są sytuacje, które nie powinny mieć miejsca, a nawiązują przede wszystkim do braku posłuszeństwa wobec rodziców czy opiekunów. Funkcjonariusze przypominają jak należy się zachować i czego nie należy robić w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą oraz bezpańskim psem. Nie brakuje również informacji dotyczących bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, czy w miejscu zamieszkania. Przedmiotowe działania przeprowadzane są wspólnie z podmiotami poza policyjnymi m.in. z Funkcjonariuszami Straży Pożarnej, Ratownictwem Wodnym oraz Nadleśnictwem.

Wczoraj, 23 czerwca 2024 roku, w ramach policyjnej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz „Bezpiecznie, zdrowo i wesoło”, mundurowi prowadzili działania profilaktyczne podczas pikniku, nad kąpieliskiem „Patyki” w gminie Zelów, gdzie miało miejsce otwarcie sezonu wakacyjnego. Mundurowi przypominali wszystkim odwiedzającym policyjne stoisko o elementarnych zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Najmłodsi mogli wziąć udział w zabawach i grach przygotowanych przez policjantów. Ich opiekunowie mieli możliwość przymierzyć alko i narko gogle i przekonać się, jak zaburzony jest obraz po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków, jak używki wpływają na świadomość, jak bardzo ją ograniczają, jak istotne jest wsiadanie za kierownicę tylko po trzeźwemu. Spotkanie z uczestnikami imprezy „na Patykach” było też okazją do promowania policyjnej służby. Każdy zainteresowany miał okazję dowiedzieć się jakie są warunki i etapy wstąpienia w nasze szeregi.

W czasie takich spotkań mundurowi informują i zachęcają również młodzież do udziału w konkursie  filmowym pod nazwą "ARTYSTYCZNY przeWODNIK", jaki wystartował w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Propaguje on bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Więcej szczegółów dotyczących tej inicjatywy można znaleźć pod adresem: https://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/konkurs/32248,Konkurs-plastyczno-filmowy-pn-quotArtystyczny-przeWODNIKquot.html

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony