Informacje

„Bezpieczny Powiat Bełchatowski” działania „drogówki”

Bełchatowscy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz Komend Powiatowych Policji w Radomsku, Łasku i Pabianic przeprowadzili wczoraj ponadpowiatowe działania ukierunkowane na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W trakcie całodniowej akcji mundurowi skontrolowali 135 kierujących. Ujawnili ponad 130 wykroczeń, z czego aż 112 dotyczyło przekroczeń prędkości. Za wykroczenia drogowe mundurowi mandatami karnymi ukarali 93 kierowców. Apelujemy o bezpieczna jazdę.

18 lipca 2024roku, w godzinach 6.00-22.00, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Bełchatowa, wspierani funkcjonariuszami z sąsiednich komend: z Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Pabianic i Łasku, na terenie powiatu bełchatowskiego, prowadzili ponadpowiatowe działania pod nazwą „Bezpieczny Powiat Bełchatowski”. Głównym celem akcji było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Policjanci drogówki, wyposażeni w ręczne mierniki pomiaru prędkości kontrolowali nie tylko prędkość, ale także trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów. Sprawdzali czy kierowcy i pasażerowie korzystają podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach. Funkcjonariusze uwagę swoją koncentrowali także na kierowcach stwarzających zagrożenie wobec tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zwracali również uwagę na zachowania pieszych i rowerzystów, realizując przy okazji założenia ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczne wakacje”.

We wczorajszych działaniach udział wzięło 22 funkcjonariuszy, którzy łącznie skontrolowali 132 kierujących. Policjanci w ciągu 16 godzinnej akcji ujawnili 132 wykroczenia, z czego 112 dotyczyło przekroczeń prędkości. Za wykroczenia drogowe 93 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, kolejnych 39 zostało pouczonych. Policjanci zatrzymali 3 dowody rejestracyjne. Wszystkie działania policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego mają jeden cel - poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Funkcjonariusze w codziennej służbie zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, a także egzekwują od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Przypominamy, że główną przyczyną wypadków drogowych, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Niezgodne z prawem zachowania na drodze zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki między innymi swoje umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, zmęczenie, czy stres. Apelujemy o bezpieczna jazdę.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony