Informacje

Pedagogika w służbie profilaktyki - konferencja naukowa w Bełchatowie

Już po raz trzeci w Bełchatowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Pedagogika w służbie instytucjonalnej profilaktyki zagrożeń i patologii społecznych oraz resocjalizacji”. Naukowcy i specjaliści praktycy debatowali o pedagogicznych możliwościach przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości oraz demoralizacji w bełchatowskim centrum kultury w dniu 6 kwietnia 2016 roku. Organizatorem wydarzenia była Społeczna Akademia Nauk Wydział w Bełchatowie, we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Bełchatowie.

Bełchatowscy policjanci, nauczyciele akademiccy oraz studenci i praktycy pracy resocjalizacyjnej i prewencyjnej kolejny raz spotkali się w Bełchatowie, by rozmawiać o aktualnym stanie instytucjonalnej profilaktyki społecznej, wsparciu społecznym oraz resocjalizacji, zwłaszcza świadczonej przez służby mundurowe i społeczne, instytucje wychowawczo – resocjalizacyjne, wychowawcze, domy poprawcze oraz organizacje pozarządowe.
Gościem konferencji, była insp. Renata Kasprzyk-Papierniak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, a obradom moderowanym przez dr Adama Gogacza – Prodziekana Wydziału w Bełchatowie Społecznej Akademii Nauk przewodniczył prof. Grzegorz Ignatowski – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych tejże uczelni.
Referujący podczas obrad plenarnych oraz dyskusji panelowych poruszyli problemy: przestępczości, wykluczenia, agresji i przemocy - także w rodzinach, patologii społecznych. Przedstawili w swych wystąpieniach aktualne wyniki badań oraz innowacyjne koncepcje przeciwdziałania tym zagrożeniem, zwłaszcza w środowisku dzieci i młodzieży.
Możliwości policji w zakresie przeciwdziałania zachowaniom suicydalnym przybliżyli zebranym mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie i sierż. szt. Anna Kornacka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Prelegenci w policyjnych mundurach wywołali zaangażowany i emocjonalny dyskurs o problemie samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Swymi refleksjami w obszarze tego zagadnienia podzieliła się również insp. Renata Kasprzyk-Papierniak, inicjatorka działań policji garnizonu łódzkiego na rzecz zapobiegania aktom samobójczym wśród młodych ludzi. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość wysłuchania prelekcji i udziału w zajęciach prowadzonych przez zaproszonego eksperta – prof. dr hab. Mariusza Jędrzejko, dyrektora Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Społecznej.

Powrót na górę strony