Informacje

Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone!

Policjanci z Posterunku Policji w Drużbicach skierowali wniosek o ukaranie do sądu wobec 82-letniego mieszkańca Łodzi, który nieostrożnie obchodził się z ogniem na swojej działce. Teraz mężczyzna musi liczyć się z konsekwencjami za sprowadzenie zagrożenia, które skutkowało spaleniem 1,5 hektara poszycia lasu.

7 kwietnia 2020 roku o godzinie 15.20 dyżurny z bełchatowskiej policji otrzymał zgłoszenie o pożarze trawy. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Zwierzyniec na terenie gminy Drużbice. Na miejscu policjanci zastali strażaków z państwowej i ochotniczej straży pożarnej. 5 zastępów straży pożarnej dogaszało ogień, który rozprzestrzenił się na teren lasu. Spaleniu uległo poszycie leśne na powierzchni 1,5 hektara. Policjanci ustalili, że o godzinie 10.00 na jednej z działek widoczny był punktowo wydobywający się niewielki dym. Mogło to świadczyć o wypalaniu trawy. Po kilku godzinach na terenie tej samej działki pojawił się ogień, który z wiatrem rozprzestrzeniał się na sasiednie tereny leśne. 82-letni właściciel działki, z której rozprzestrzenił się ogień, zaprzeczył aby cokolwiek na niej wypalał. Jednakże poczynione przez policjantów ustalenia pozwoliły na skierowanie wobec 82-letniego mieszkańca Łodzi wniosku o ukaranie do sądu. Pamiętajmy, że ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, jest ogromne. Nieuwaga, nagła zmiana kierunku wiatru mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostki Straży Pożarnej.

WYPALANIE TRAW JEST NIEDOZWOLONE I ZAGROŻONE KARĄ!

Przepisy karne:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2020 r. poz. 55)

art. 131 pkt 12 „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary — podlega karze aresztu albo grzywny.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2019 r. poz. 821, z późn. zm.)

art. 82 § 1 pkt 1 „Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych — podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo karze nagany”.

art. 82 § 3 „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi — podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1950, z późn. zm.)

Sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się, czy nie naruszasz obowiązującego porządku prawnego, a także czy nie narażasz życia swojego i innych ludzi.

KPP/Biuro Prewencji KGP

  • miejsce po pożarze poszycia leśnego na teren działki leśnej,
  • miejsce po pożarze poszycia leśnego na terenie działki leśnej,
  • miejsce po pożarze poszycia leśnego, teren działki leśnej, na miejscu radiowóz policyjny
Powrót na górę strony