Informacje

Nie wzywaj interwencji policji tam gdzie nie jest ona potrzebna

Każdego dnia policjanci spieszą z pomocą wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Reagują na każdy sygnał dotyczący informacji, że czyjeś zdrowie lub życie jest zagrożone. Niestety zdarzają się sytuacje, że bełchatowscy stróże prawa, a także medycy wyjeżdżają też na fałszywe zgłoszenia, głupie żarty, czy też bezpodstawne wezwania. W tym czasie ktoś faktycznie może potrzebować pomocy.

Niestety wciąż zdarzają się zgłoszenia, że bełchatowscy stróże prawa wyjeżdżają na bezpodstawne wezwania, które wydłużają czas reakcji policjantów w sytuacjach, gdzie faktycznie potrzebna jest pomoc.
Taka sytuacja ostatnio zaistniała 15 października  2023 roku w Zelowie. W nocy, kwadrans po godzinie 2.00 oficer dyżurny bełchatowskiej policji został poinformowany o mężczyźnie, który może znajdować się w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu. Zgłaszający poinformował, że razem z kolegą pili alkohol, a teraz kolega nie daje oznak życia. Policjanci wiedząc, że w takiej sytuacji liczy się każda sekunda szybko znaleźli się na miejscu zdarzenia. Pod wskazanym adresem natychmiast znaleźli się również ratownicy medyczni. Okazało się, że obaj mężczyźni byli kompletnie pijani, a 47-latek dzwonił na numer alarmowy, informując o sytuacji, która w rzeczywistości nie miała miejsca. Obaj mieszkańcy Zelowa stwierdzili, że czują się dobrze i nie potrzebują pomocy. Finalnie wobec nieodpowiedzialnego mężczyzny zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Musi teraz liczyć się z odpowiedzialnością za popełnione wykroczenie dotyczące wywołania niepotrzebnej czynności służb ratunkowych.

Ostrzegamy:

  • Nieuzasadnione wezwanie Policji, ratowników medycznych, czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie osoby niosące pomoc nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.
  • Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji i innych służb. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.
  • Warto pamiętać! Zgodnie z kodeksem wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Art. 66. § 1. Kto: chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych.

nadkom. Iwona Kaszewska

 

 

Powrót na górę strony