Informacje

W upały szczególnie uważajmy na dzieci, osoby starsze i zwierzęta

Pamiętajmy, że przy panujących wysokich temperaturach wystarczy zaledwie chwila, aby doprowadzić do tragedii. Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nigdy nie zostawiajmy dziecka czy zwierzęcia w samochodzie podczas upałów. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, natychmiast reagujmy! Pierwszą czynnością niech będzie telefon pod numer alarmowy 112. Zostańmy wówczas na miejscu i jeżeli widzimy, że dziecko czy zwierzę pozostawione w nagrzanym samochodzie nie może dłużej czekać na pomoc, nie bójmy się sami podejmować działań ratujących życie, w takij sytuacji liczy się każda sekunda.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli policjanci stwierdzą, że istnieje zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków - włącznie z wybiciem szyby.

Przypominamy, że narażenie dziecka na utratę życia i zdrowia jest przestępstwem. Podobnie jak pozostawienie psa w nagrzanym samochodzie - to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem.

Prosimy również o zwracanie uwagi na ludzi wokół nas, szczególnie tych, których wygląd, czy wiek może wskazywać, że potrzebują pomocy! Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka!

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony