Reaguj, gdy widzisz osobę narażoną na wychłodzenie organizmu
Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.
Jak co roku, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury policjanci podczas codziennej służby prowadzą działania prewencyjne, aby zapobiec ewentualnym tragediom z udziałem osób narażonych na wychłodzenia, wśród których znajdują się osoby nietrzeźwe, bezdomne i w podeszłym wieku. Mundurowi kontrolują różne miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenia. Docierają do osób bezdomnych, samotnych, sprawdzają sytuację bytową osób, które z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Interweniują również wobec osób nietrzeźwych, które z uwagi na warunki pogodowe mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej ich życiu. Działania mundurowych mają na celu skuteczne dotarcie do potrzebujących, którzy w okresie jesienno-zimowym mogą skorzystać z różnych form pomocy, między innymi z noclegowni. Kiedy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.
Ostatnio mundurowi kilkakrotnie podejmowali interwencje wobec nietrzeźwych osób, które na skutek spożytej zbyt dużej ilości alkoholu znajdowały się w okolicznościach zagrażających co najmniej ich zdrowiu. Policjanci interweniowali również dzięki reakcji mieszkańców naszego regionu, którzy dzwoniąc na numer alarmowy informowali o osobach, które znajdowały się w okolicznościach mogących zagrażać ich życiu. Dziękujemy za takie zgłoszenia. Apelujemy jednocześnie do wszystkich o reakcję na widok leżącego na ziemi czy ławce człowieka. Nie pozostawiajmy ich samych sobie. Szczególnie teraz kiedy warunki pogodowe mogą doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Nietrzeźwe osoby stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych, stanowiąc czasami przyczynę zdarzeń drogowych.
Policjanci przypominają też, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zagrożeń ma kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, dzięki czemu można wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Zachęcamy do korzystania z tej pomocnej społeczeństwu aplikacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112, bądź do właściwej jednostki policji. Nie bądźmy obojętni na ich trudną sytuację. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby siedzące na ławkach, czy w miejscach przystanków autobusowych, lub przebywające na terenach ogrodów działkowych, czy znajdujące się w innych miejscach lub sytuacjach zagrażających ich zdrowiu. Policjanci z Wydziału Prewencji w trakcie codziennej służby patrolując ulice, zwracają szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe w obawie czy nie znajduje się tam osoba potrzebująca pomocy. Mundurowi wskazują osobom bezdomnym miejsca, gdzie można otrzymać pomoc.
Wszystkich mieszkańców naszego regionu prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Nie przechodźmy obojętnie obok takiego człowieka. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Ważne jest, aby każdy z nas, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym był wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nasza właściwa reakcja może uratować komuś życie! W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia - niezwłoczne zadzwońmy na numer 112.