„Seniorze - wiedza daje bezpieczeństwo” - debata o bezpieczeństwie z mieszkańcami gminy Kluki
27 listopada 2024 roku, w Gminnym Centrum Kultury w Klukach odbyła się debata społeczna „Seniorze - wiedza daje bezpieczeństwo”. Wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu seniorów zorganizowane zostało przez Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie - mł. insp. Przemysława Gaworowskiego we współpracy z Wójtem Gminy Kluki oraz lokalną społecznością.
W inauguracyjnej debacie uczestniczyli bełchatowscy policjanci, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Bełchatowie mł. insp. Przemysławem Gaworowskim oraz Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego asp. szt. Jarosławem Popławskim i Kierownikiem Komisariatu Policji w Klukach asp. szt. Marcinem Imińskim. W wydarzeniu, którego celem była rozmowa o bezpieczeństwie oraz wypracowanie rozwiązań, które pozwolą wyeliminować zagrożenia, udział wzięło kilkudziesięciu seniorów.
Po przywitaniu gości, debatę otworzył Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie mł. insp. Przemysław Gaworowski, który podkreślił, że bezpieczeństwo mieszkańców to priorytet działań policji, a bezpieczeństwo osób starszych leży policjantom głęboko w sercu. Ważnym aspektem w trosce o to bezpieczeństwo jest współpraca mieszkańców z Policją i świadomość lokalnej społeczności w zakresie zagrożeń, z którymi można się spotkać w codziennym życiu.
Następnie głos oddał sierżantowi sztabowemu Piotrowi Nowecie oraz młodszej aspirant Wiolettcie Koteckiej, funkcjonariuszom z Wydziału Prewencji, którzy w codziennej służbie zajmują się między innymi profilaktyką społeczną.Policjanci uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstw. W swoich wystąpieniach podkreślali, że oszuści cały czas są aktywni i trzeba wykazać się ostrożnością, aby nie wpaść w sidła przestępców i nie dać się oszukać. Funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkania jak zachować się, aby nie stać się ofiarą przestępców, jak się przed nimi chronić oraz jak postępować w przypadku zagrożenia. W swoim wystąpieniu omówili przestępstwa występujące w cyberprzestrzeni. Była mowa o phishingu - przypadkach oszustw, gdzie przestępcy podszywają się pod inną osobę lub instytucję. Omówiono proceder vishingu - telefoniczną metodę oszustwa, gdzie przestępcy podają się za pracownika banku, policjanta, wnuczka czy pracownika sklepu internetowego. Uczestnicy spotkania byli również uwrażliwieni przed kradzieżami danych osobowych, których skutkiem są również wyłudzenia finansowe. Mundurowi podając przykłady z policyjnych statystyk uświadamiali, że oszuści wykorzystują ufność i empatie osób, manipulują swoim rozmówcami, stosując różne metody chcą osiągnąć swój cel, którym finalnie są pieniądze.
Po tej części spotkania była również mowa o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tutaj głos zabrała mł.asp. Marta Olejnik, która omówiła zasady funkcjonowania tej platformy wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a policją, wskazując przy tym, jak skuteczny jest to instrument w rękach mieszkańców. Uczestnicy dowiedzieli się jakiego rodzaju zagrożenia zgłaszane są na KMZB. Dowiedzieli się, jak w łatwy sposób można zgłaszać policji zagrożenie przy pomocy tego narzędzia.
Ważnym punktem spotkania była również problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prelekcję na ten temat poprowadził Naczelnik Ruchu Drogowego, który omówił zagrożenia na jakie narażeni są wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych i rowerzystów. Przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócił uwagę na zasady przechodzenia przez jednię. Przypomniał jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie po zmroku, kiedy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są słabiej widoczni na drodze. Po tej części spotkania wywiązała się dyskusja. Uczestnicy debaty zadawali pytania, na które odpowiadał szef bełchatowskiej drogówki asp. szt. Jarosław Popławski.
W dalszej części wydarzenia głos zabrał Wójt Gminy Kluki Grzegorz Gryczka. Włodarz zwrócił uwagę, że również jego celem jest dążenie do poprawy bezpieczeństwa lokalnej społeczności i wypracowanie rozwiązań, które będą temu służyć. Wójt zaznaczył, że newralgicznym miejsce na terenie gminy Kluki jest przejście dla pieszych położone na drodze krajowej 74 w pobliżu Gminnego Ośrodka Kultury. Z uwagi na nierozbudowaną infrastrukturę drogową w zakresie bezpiecznego ruchu pieszych podjął działania zmierzające do modernizacji tego odcinka drogi. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przekazał również informacje, że podjęte już zostały działania mające na celu zmianę oznakowania położonego przy drogach wyjazdowych z miejscowości Kluki. Na koniec wystąpienia Wójt zadeklarował udział w debacie ewaluacyjnej planowanej w następnym roku.
Spotkanie zakończył sierżant sztabowy Piotr Noweta. Podkreślił, że taka forma dialogu z mieszkańcami jest szczególnie ważna, gdyż daje możliwość poznania oczekiwań społecznych i przyczynia się do wspólnego kształtowania bezpieczeństwa w rejonie miejsca swojego zamieszkania. Dziękując za udział w spotkaniu, policjanci rozdali mieszkańcom odblaski oraz ulotki dotyczące kampanii # ZnamTeNumery. Policjanci wyrazili również nadzieję na dalszą współpracę, która zaowocuje wzrostem bezpieczeństwa w naszym regionie.
Dziękujemy za spotkanie i życzymy bezpieczeństwa!
nadkomisarz Iwona Kaszewska