Listopadowa profilaktyka poświęcona bezpieczeństwu dzieci
Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, a pierwszym krokiem w kierunku jego zapewnienia jest świadomość dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń z jakimi można się spotkać. Dlatego też policjanci prowadzą cykliczne spotkania z uczniami i przedszkolakami w placówkach oświatowych na terenie powiatu bełchatowskiego.
W okresie listopada takie spotkania funkcjonariusze z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji odbyli z dziećmi i młodzieżą w bełchatowskich placówkach oświatowych na terenie Szkoły Podstawowej nr 1, nr 3, nr 4, nr 8, nr 12 oraz w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Dotarli również do szkół podstawowych w Zelowie, Kaszewicach, Klukach i Szczercowie. O bezpieczeństwie z dziećmi rozmawiali także w przedszkolach nr 2, 4, 8 i Akademii Uśmiechu w Bełchatowie oraz w przedszkolu w Zelowie. Byli również z prelekcją wśród pierwszoklasistów w ZSP nr 1 w Bełchatowie.
Podczas spotkań, mających charakter edukacyjny, policjanci rozmawiali z uczniami o zagrożeniach. Dużą wagę poświęcili tematyce związanej z cyberzagrożeniami, gdyż Internet odgrywa znaczącą rolę w życiu młodego człowieka. Jest jego źródłem wiedzy i rozrywki, ale też często miejscem, gdzie można spotkać się ze szkodliwymi i nielegalnymi treściami, formami wirtualnej przemocy, czy ryzykiem udostępnienia danych osobowych. Dużo uwagi poświęcali niewłaściwemu korzystaniu z portali społecznościowych, zawieraniem przypadkowych znajomości. Podkreślali, że niezależnie od wieku należy pamiętać, że w sieci nikt nie jest anonimowy. Wszystko co publikujemy i piszemy pozostanie w tym obszarze na długi czas, zatem umieszczane w sieci informacje powinny być przemyślane. Komentarze pisane na różnych stronach powinny dobrze świadczyć o jego autorze. Tak jak w codziennym życiu, powinniśmy odnosić się z szacunkiem do innych ludzi.
Mundurowi w czasie rozmów z uczniami mówili o hejcie, przemocy rówieśniczej, mowie nienawiści, poszanowaniu praw drugiego człowieka. Wyjaśniając czym jest stalking, omówili jego formy i konsekwencje prawne, jakie grożą za uporczywe nękanie innej osoby oraz naruszenie jej prywatności. Uświadomili uczniów, że nękanie rówieśników, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć, filmów, podszywane się pod inną osobę, obraźliwe komentowanie wpisów to wszystko nie pozostaje bezkarne i niesie ze sobą poważne konsekwencje prawne dla młodego człowieka. Uczniowie w starszych klasach szkół podstawowych i pierwszoklasiści szkoły średniej dowiedzieli się czym jest czyn karalny, demoralizacja, jakie są konsekwencje prawne takich czynów i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd.
Wizyty w placówkach oświatowych stworzyły też warunki do poruszenia problematyki uzależnień między innymi od alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Wszystko po to aby młodzi ludzie mieli świadomość jakie zagrożenia pojawiają się wokół nich.
Nie zabrakło też rozmów o zachowaniu się w kontakcie z nieznajomymi osobami. Uczniowie najmłodszych klas, zostali zapoznani z podstawowymi zasadami udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
Policjanci przypomnieli także o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym o bezpieczeństwie pieszych. Podkreślali, że na drodze bezpiecznie jest by widocznym. Mówili o używaniu elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podkreślali, że odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Młodzież została również uwrażliwiona na temat właściwych zachowań pieszych w obrębie przejść dla pieszych.
nadkomisarz Iwona Kaszewska