Informacje

Debatowano o bezpieczeństwie z mieszkańcami Zdzieszulic Dolnych

W miniony wtorek, 3 grudnia 2024 roku w Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów w Zdzieszulicach Dolnych odbyła się debata ewaluacyjna będąca podsumowaniem realizacji wniosków zgłoszonych podczas debaty społecznej „Bezpieczny Senior”, która została przeprowadzona w kwietniu tego roku. Wydarzenia poświęcone bezpieczeństwu Seniorów, stworzyło warunki do rozmów na temat stanu bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Gospodarz spotkania Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie – mł. insp. Przemysław Gaworowski zaprosił do rozmowy lokalną społeczność z terenu Zdzieszulic Dolnych, której bliskie sercu są sprawy związane z bezpieczeństwem osób starszych.   
W wydarzeniu uczestniczyli Komendant, oraz prelegenci - funkcjonariusze z Wydziału Prewencji na czele z zastępcą naczelnika.

Szef Bełchatowskich funkcjonariuszy, po przywitaniu gości, podkreślił jak istotną rolę odgrywa współpraca Policji z mieszkańcami. Prowadzący debatę sierż.szt. Piotr Noweta przedstawił pokrótce stan bezpieczeństwa na terenie Zdzieszulic Górnych i Dolnych , biorąc również pod uwagę informacje zaczerpnięte z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczył, że dzięki spotkaniom z lokalną społecznością wzrasta poczucie bezpieczeństwa, gdyż mieszkańcy sami mogą się do niego przyczynić wskazując konkretne zagrożenia występujące w rejonie swojego miejsca zamieszkania.

Następnie omówiono sposób realizacji wniosków zgłoszonych podczas debaty inauguracyjnej oraz wyników policyjnych działań na rzecz bezpieczeństwa. Mundurowi podkreślili, że statystyki dotyczące zdarzeń zarówno tych z obszaru oszustw jak i z zakresu ruchu drogowego są zadowalające i dowodzą, że w rejonie Zdzieszulic jest bezpiecznie. Ma to również potwierdzenie w zakresie rodzaju zagrożeń zidentyfikowanych za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Kolejnym punktem debaty była Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonowanie tej platformy wymiany informacji omówiła mł.asp. Wioletta Kotecka, która podkreśliła, że Mapa jest interaktywnym narzędziem pozwalającym mieszkańcom na anonimowe wskazanie miejsc, w których zagrożone jest bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Omawiając poszczególne rodzaje zagrożeń, zwracała uwagę, że dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie umożliwia również obywatelom łatwy kontakt z Policją i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Zachęcała również do kontaktu z dzielnicowym, przypominając o programie „Dzielnicowy Bliżej Nas”

W kolejny obszar do dyskusji wprowadziła prezentacja dotycząca problematyki oszustw. Funkcjonariusze ostrzegali przed oszustwami popełnianymi przy użyciu środków elektronicznych, a także wyjaśnili, co zrobić, by korzystanie z Internetu było bezpieczne. Następnie omówiono metody działania przestępców. Podano przykłady przestępstw na wnuczka, na policjanta, na pracownika banku, na amerykańskiego żołnierza. Przedstawionono również prezentację multimedialną poświęconąej problematyce. Funkcjonariusze uświadamiali osoby starsze jak nie stać się ofiarą oszustów oraz omówił przykłady takich oszustw na konkretnych zdarzeniach, przestępstwach, które miały miejsce na terenie powiatu bełchatowskiego. Policjanci przypomnieli, że w relacjach z osobami nieznajomymi należy być ostrożnym, kierując się zasadą ograniczonego zaufania nigdy nie należy działać w pośpiechu. Każdą uzyskaną informację należy potwierdzić u wiarygodnego źródła. Uczulali, że obcych osób nie należy wpuszczać do domów, że nie można opowiadać im o swojej sytuacji rodzinnej, informować o własnych oszczędnościach i pod żadnym pozorem nie należy takim osobom przekazywać oszczędności. Uczestnicy wydarzenia otrzymali równeż ulotki dotyczące kampanii informacyjno - edukacyjnej  "A kto tu się podszywa?", której partnerem jest PZU.

W dalszej części spotkania, nawiązując do zbliżającego się okresu świątecznego, mundurowi poruszyli kwestie związane z zakupem środków pirotechnicznych osobom niepełnoletnim, np. ich wnukom, wskazując jak wielkie zagrożenie płynie z nieumiejętnego odpalania fajerwerków. Ponadto seniorzy otrzymali cenne wskazówki, jak uchronić się przed włamywaczami, złodziejami i kieszonkowcami, którzy mogą wykorzystać świąteczne roztargnienie. O wszelkich podejrzeniach co do wiarygodności podejrzanych osób, powinni informować właściwe służby.
Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Seniorzy zostali poinformowani jak ważne na drodze jest noszenie elementów odblaskowych.

Debata, w formie otwartej dyskusji, z całą pewnością pozwoliła zdiagnozować oczekiwania i potrzeby lokalnej społeczności w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

Dziękujemy mieszkańcom za spotkanie i życzymy bezpieczeństwa.

nadkomisarz  Iwona kaszewska

Powrót na górę strony