Informacje

Bełchatowscy policjanci uratowali mężczyznę w kryzysie emocjonalnym

Policjanci codziennie mierzą się z różnymi wyzwaniami. Interweniują w miejscach, gdzie potrzebna jest profesjonalna pomoc i zdecydowana reakcja. W sytuacjach gdzie chodzi o ludzkie życie każda minuta odgrywa ogromne znaczenie. Tym razem to policjanci z Wydziału Prewencji bełchatowskiej policji znaleźli się w odpowiednim miejscu i czasie oraz zapobiegli tragedii. Pomagamy i chronimy!

Od błyskawicznej reakcji i profesjonalizmu w działaniach dyżurnego policji oraz policjantów z ogniwa patrolowo - interwencyjnego zależało ludzkie życie. Każda minuta była ważna. W nocy 8 stycznia 2025 roku dyżurny bełchatowskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie dotyczące mężczyzny w kryzysie emocjonalnym, który potrzebował natychmiastowej pomocy. Ze zgłoszenia wynikało, że bełchatowianin targnął się na swoje życie. Dyżurny policji natychmiast skierował na miejsce patrol policji, a sam próbował nawiązać kontakt telefoniczny z tą osobą. Mundurowi pod wskazanym adresem zastali znajomą 32-latka, która poinformowała, że mężczyzna zamknął się w mieszkaniu i chce odebrać sobie życie. Policjanci wiedząc, że w takiej sytuacji liczy się każda sekunda błyskawicznie nawiązali rozmowę z desperatem, jednak nie chciał on otworzyć drzwi i krzyczał, że odbierze sobie życie. Zamek drzwiowy otworzyli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie, jednak mężczyzna zabarykadował się od wewnątrz. Przez cały czas trwania tej interwencji policjanci prowadzili negocjację. Tak umiejętnie rozmawiali z będącym w kryzysie emocjonalnym 32-latkiem, że finalnie sam oddał się w ręce policji. Bełchatowianin został przekazany załodze ratownictwa medycznego i trafił do szpitala pod opiekę specjalistów. Profesjonalizm funkcjonariuszy z Wydziału Prewencji w prowadzonych działaniach, ich zdecydowana reakcja na zagrożenie, zapobiegły tragedii. Pomoc przyszła na czas, zostało uratowane kolejne ludzkie życie. Pomagamy i chronimy!

Każdy sygnał o potrzebie pomocy osobie, która przechodzi trudną sytuację, co może powodować zagrożenie dla jej zdrowia i życia jest przez policjantów traktowany priorytetowo. W takich sytuacjach bardzo ważna jest także pomoc i reakcja rodziny, sąsiadów, znajomych, którzy nie mogą lekceważyć sygnałów świadczących o tym, że ktoś z otoczenia znajduje się w kryzysie emocjonalnym, który w konsekwencji może powodować zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Szybkie powiadomienie służb daje szansę na skuteczną pomoc.

Przypominamy, że osoba w kryzysie emocjonalnym może szukać pomocy zupełnie anonimowo, choćby poprzez kontakt telefoniczny ze specjalistami na różnych infoliniach np. w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem telefonu 800 70 22 22 lub w Kryzysowym Telefonie Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, pod numerem telefonu 116 123
Przypominamy też, że Polska Policja opracowała informator z numerami telefonów obsługiwanych przez instytucje i organizacje udzielające wsparcia i pomocy młodym osobom Potrzebujesz wsparcia zadzwoń.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony