Informacje

Interwencja policji dotycząca groźnego zachowania psa

Niewłaściwe trzymanie psów może być niebezpieczne w skutkach. Zwłaszcza dla osób, które doświadczają obrażeń. Ostatnio funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Zelowie otrzymali zgłoszenia o młodej zelowiance, która została zaatakowana przez psa biegającego bez opieki. Przypominamy o właściwym trzymaniu czworonogów. Nawet te, które na co dzień bywają spokojne, nagle mogą stać się agresywne i niebezpieczne.

15 stycznia 2025 roku, po godzinie 17.00 mundurowi z Komisariatu Policji w Zelowie z polecenia oficera dyżurnego bełchatowskiej jednostki policji pojechali na interwencję, gdzie młoda zelowianka został zaatakowana przez psa. Na miejscu mundurowi zastali zgłaszającą, która poinformowała, że zwracając do domu została ugryziona przez psa, który biegał po chodniku bez opieki. Pokrzywdzona wskazała również adres właściciela psa. Teraz sprawą, która swój finał znajdzie w sądzie, zajmują się policjanci z Komisariatu Policji w Zelowie.

Policjanci przypominają: utrzymywanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również z obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Polskie prawo nakłada na właścicieli czworonogów obowiązek zachowania środków ostrożności, czyli właściwe pilnowanie swoich zwierząt. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla innych osób ze strony tych zwierząt. Chodzi tu przede wszystkim o niepuszczanie psów luzem i nienarażanie innych (ludzi, zwierząt) na jego atak oraz o właściwe zabezpieczenie posesji przed ewentualną ucieczką psa. Właściciel, który trzyma psa na posesji musi pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko. Właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu.

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela artykuł 77 kodeksu wykroczeń:
Art. 77. Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony