Kierownik Posterunku Policji w Klukach pomógł narażonemu na wychłodzenie mężczyźnie
Każdego dnia policjanci spieszą z pomocą i podejmują interwencje wymagające natychmiastowego działania, zwłaszcza kiedy chodzi o zdrowie i życie człowieka. Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której od niego będzie zależało nie tylko zdrowie, lecz i życie drugiej osoby. Ostatnio w takiej sytuacji znalazł się Kierownik Posterunku Policji w Klukach. Natychmiast interweniował, ponieważ w grę wchodziło ludzkie życie. Jego pomoc sprawiła, że uratowany został 61-letni mężczyzna, który znajdował się w okolicznościach zagrażających jego życiu i zdrowiu.
Okres kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury to czas kiedy obowiązkiem wszystkich jest zwracanie uwagi na osoby bezdomne oraz te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu. Osoby takie należy objąć szczególną opieką.
30 stycznia 2025 roku, o godzinie 10.00, oficer dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał anonimowe zgłoszenie, dotyczące podejrzenia, że w przyczepie kempingowej, znajdującej się w lesie na terenie gminy Kluki może znajdować się jakaś osoba. Okazało się, że w pobliżu tego miejsca obowiązki służbowe wykonywał aspirant sztabowy Marcin Imiński - kierownik Posterunku Policji w Klukach. Mundurowy niezwłocznie pojechał w miejsce wskazane przez dyżurnego policji. Okazało się, że w nieogrzewanej przyczepie kempingowej pomieszkiwał mężczyzna. Policjant zastał go w okolicznościach zagrażających jego zdrowiu i życiu. 61-latek leżał na podłodze. Był wyziębiony, a jego stan zdrowia powodował, że nie mógł się samodzielnie poruszać. W tych okolicznościach policjant okrył mężczyznę dostępnymi na miejscu rzeczami i na miejsce wezwał służby pomocowe i ratunkowe. Do ich przyjazdu funkcjonariusz zaopiekował się potrzebującym, prowadził z nim rozmowę i sprawił, że poczuł się bezpiecznie. Ostatecznie mężczyzna został przewieziony do bełchatowskiego szpitala i jego życiu teraz już nic nie zagraża.
Zawsze warto pamiętać o tych, którzy nie mają tyle szczęścia, by mieć dach nad głową. Zatrzymajmy się na chwilę, dostrzegajmy osoby w potrzebie i nie przechodźmy obojętnie obok nich. Czasami prosty gest, rozmowa czy nawet pomoc w postaci jedzenia, czy odzieży może zmienić czyjąś sytuację. Każdy z nas może zrobić coś, by poprawić sytuację tych, którzy znaleźli się w trudnych warunkach życiowych. Pamiętajmy - małe gesty mają wielką moc!
Apelujemy, jeśli masz wiedzę o osobie potrzebującej pomocy, wystarczy powiadomić odpowiednie służby, instytucje, np. ośrodek pomocy społecznej, policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe.
Poinformowanie policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia jest możliwe m.in. za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każdą taką informację.
Przypominamy, że w przypadku, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Widząc, że ktoś potrzebuje pomocy, nie zwlekaj, reaguj.
nadkomisarz Iwona Kaszewska