Informacje

Odprawa roczna w bełchatowskiej komendzie i podsumowanie poziomu realizowanych zadań

12 lutego 2025 roku, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, odbyła się narada roczna podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu bełchatowskiego oraz efekty pracy funkcjonariuszy w 2024 roku. W odprawie, której przewodniczył p.o. Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie młodszy inspektor Przemysław Gaworowski, uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi inspektor Arkadiusz Sylwestrzak, przedstawiciele władz samorządowych, wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych oraz kierownictwo jednostki. Omówiony został poziom realizacji zadań, które przyczyniły się do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Miniony rok to skuteczna praca bełchatowskiej policji na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu bełchatowskiego.

12 lutego 2025 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Bełchatowie odbyła się odprawa roczna. W wydarzeniu uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi inspektor Arkadiusz Sylwestrzak. W naradzie udział wzięli: Jacek Zatorski Starosta Powiatu Bełchatowskiego, Wojciech Piasecki Zastępca Prezydenta Miasta Bełchatowa, Kamil Świtała Burmistrz Miasta i Gminy Zelów, Tomasz Jachymek Zastępca Wójta Gminy Bełchatów, Tomasz Głowacki Wójt Gminy Drużbice, Krzysztof Kamieniaka Wójt Gminy Szczerców, Grzegorz Gryczka Wójt Gminy Kluki, Damian Szczytowski Wójt Gminy Rusiec, Anna Borowik, która reprezentowała Wójta Gminy Kleszczów. Swoją obecnością zaszczycili nas również Tomasz Retyk Prokurator Rejonowy w Bełchatowie oraz Bartosz Paszkiewicz Wiceprezes Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Nie zabrakło również szefów zaprzyjaźnionych służb mundurowych Adama Pstrokońskiego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie oraz Jarosława Zająca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bełchatów. W odprawie uczestniczyli też przedstawiciele policyjnych związków zawodowych oraz kierownictwo jednostki.

Wydarzeniu przewodniczył p.o. Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie młodszy inspektor Przemysław Gaworowski, który wspólnie ze swoim I Zastępcą młodszym inspektorem Jarosławem Słokiem podsumował działania bełchatowskiej Policji w 2024 roku.

Odprawa roczna rozpoczęła się od złożenia meldunku inspektorowi Arkaduszowi Sylwestrzakowi Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi przez aspiranta sztabowego Macieja Śledzińskiego Zastępcę Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

Po przywitaniu gości głos zabrał szef bełchatowskiej policji, który w pierwszej kolejności omówił sytuację kadrową jednostki, dyscyplinę służbową, działania promujące zawód policjanta, sukcesy szkoleniowe, działania ratujące ludzie życie, a także wyniki pracy pionu prewencji.
Omawiając strukturę etatową jednostki młodszy inspektor Przemysław Gaworowski zaznaczył, że realizowanie zadań spoczywających na policji nie byłoby możliwe bez wszystkich osób, które służą i pracują w bełchatowskiej policji. Komendant podkreślił, że obecnie w komendzie służy 217 mundurowych, co nie oznacza ze wszyscy policjanci kierowani są do służby. Ma to związek m.in. z różnymi szkoleniami, na które kierowani są policjanci w ramach doskonalenia zawodowego. W działaniach na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców policjantów prężnie wspiera 39 pracowników cywilnych.
Omawiajac kwestie doborowe, promocję zawodu policjanta, komendant przybliżył, że w ubiegłym roku 44 osoby złożyły podania o wstąpienie w niebieskie szeregi, czego efektem jest to, że obecnie nie ma wolnych wakatów w naszej jednostce. W 2024 roku w szeregi bełchatowskiej jednostki policji wstąpiło 8 nowych funkcjonariuszy, 5 policjantów zostało zwolnionych ze służby oraz 3 policjantów zostało przeniesionych do pełnienia służby na terenie innych jednostek.
2024 rok był dla bełchatowskich policjantów pracowitym czasem, podczas którego skutecznie zapewniali bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu bełchatowskiego. Tutaj Komendant omówił osiągnięcia i wyniki funkcjonariuszy pionu prewencji i ruchu drogowego dziękując za rok bardzo dobrej służby. Dziękując za realizację zadań na wysokim poziomie podkreślił, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Komendant podziękował również za współpracę wszystkim, którzy wspierają policję w działaniach, dziękował władzom samorządowym, instytucjom współpracującym z Policją za bardzo dobrą współpracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Przybliżając tematykę inwestycyjną jednostki, zaprezentował zakupy sprzętu dla policjantów, remont budynków, podkreślając, że było to możliwe z funduszu wsparcia Policji oraz współpracy w tym zakresie z władzami samorządowymi. Podkreślił również jak ważne było przekazanie przez samorządy środków finansowych na służby ponadnormatywne, co pozwoliło na osiągniecie dobrych wyników w różnych obszarach. Dzięki funduszowi wsparcia Policji możliwy był również zakup psa służbowego, który będzie wykorzystywany do zwalczania przestępczości narkotykowej. Tego rodzaju inicjatywy niewątpliwie przekładają się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, a także poprawiają warunki służby samych policjantów.

W dalszej części młodszy inspektor Przemysław Goworowski omówił wyniki pracy pionu prewencyjnego. Podkreślił, że Wydział Prewencji w ubiegłym roku zrealizował 12237 służb,  co daje dobry poziom realizacji obowiązków służbowych. Podkreślił przy tym rolę służby dzielnicowych.
W ubiegłym roku policjanci prewencji przeprowadzili 12725 interwencji zleconych, ujawnili 7356 wykroczeń, w tym 4744 z nich zakończyło się pouczeniami, 2173 postępowaniami mandatowymi, 1229 skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu.  Ujawniono 4863 wykroczeń szczególnie uciążliwych (zakłócenie ładu i porządku publicznego, kradzież, uszkodzenie mienia, wykroczenia przeciwko obyczajności publicznej i użytku publicznego, zaśmiecanie, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych). Podkreślając, że policjanci prewencji nie są głusi na przemoc w rodzinie, podkreślił, że mundurowi zainicjowali 141 procedur „Niebieskie Karty”. Przedstawił również szeroko zakrojone działania profilaktyczne, podkreślając, że w minionym roku przeprowadzono 278 takich spotkań, a udział w nich wzięło aż 10095 osób. Na bazie pokazu multimedialnego zaprezentowane zostało pełne spektrum inicjatyw podejmowanych przez bełchatowskich policjantów w 2024 roku. Akcje profilaktyczne takie jak: "Bez odblasków o zmroku, nie zrobię ani kroku", "Bezpieczne ferie", "Śnieżny dekalog", "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku", "Wakacje z bełchatowska policją", "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", "Wakacje z mundurem", "Wpływ alkoholu na życie człowieka", "Cool żyję alkoholu nie piję" -  to tylko niektóre dzialania profilaktyczne bełchatowskiej policji dedykowane najmłodszym, ale również zwiększające świadomość osób dorosłych w zakresie zagrożeń.

Komendant podsumował też pracę związaną z osobami nieletnimi. Podkreślił, że w 2024 roku do sądu rodzinnego skierowano 275 spraw, które dotyczyły czynów zabronionych popełnianych przez osoby nieletnie, w tym pod ocenę sądu trafiło 153 spraw dotyczących przejawów demoralizacji nieletnich, a w 97 przypadkach mundurowi zastosowali środki oddziaływania wychowawczego wobec nieletnich.

W dalszej kolejności Komendant omówił pracę z osobami zatrzymanymi. W 2024 roku policjanci zatrzymali 724 osoby, w tym 287 to osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa, 128 zatrzymane na polecenie sądu lub prokuratora, 196 to osoby zatrzymane prewencyjnie, a 111 w celu wytrzeźwienia.

Szef bełchatowskiej policji odniósł się również do pracy mundurowych w zakresie zabezpieczania 72 imprez sportowych, co generowało znaczne policyjne siły i środki dla zapewnienia bezpieczeństwa. 

Kolejna ważną częścią wystąpienia było również omówienie interwencji związanych ze zgłoszeniami na KMZB. Mlodszy inspektor Przemysław Gaworowski podkreślił, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - platforma umożliwiająca wymianę informacji między Policją a społeczeństwem cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dzięki tej aplikacji, każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. W powiecie bełchatowskim odnotowaliśmy 1284 zgłoszeń, w tym potwierdzonych zostało 50, potwierdzonych wyeliminowanych 450, potwierdzone i przekazane poza Policję 58, zgłoszenia niepotwierdzone to 614, natomiast 112 to zgłoszenia zakwalifikowane jako żart/pomyłka.

Omówiona została również służba i aktywność policjantów ruchu drogowego, których priorytetowym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta i powiatu. W 2024 roku na drogach powiatu bełchatowskiego policjanci pracowali na miejscu 858 zdarzeń drogowych, z czego 79 to wypadki drogowe, w których zginęło 11 osób, a 88 osób zostało rannych. Mundurowi pracowali również na miejscu 779 kolizji drogowych. W ich ręce wpadło również 46 piratów drogowych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Przedstawionym podsumowaniem towarzyszyło również wskazanie perspektyw i priorytetów na 2025 rok, jakie związane są z pracą bełchatowskich funkcjonariuszy.

Następnie głos zabrał pełniący obowiązki Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie. Młodszy inspektor Jarosław Słok, na początku swojego wystąpienia podkreślił, że podstawowym zadaniem policji jest niedopuszczenie do tego aby doszło do naruszenia przepisów prawa. Natomiast w sytuacji kiedy trzeba podjąć reakcję na informację o popełnionym przestępstwie do działań wkraczają policjanci pionu kryminalnego. Komendant zaznaczył, że działania prewencyjno-profilaktyczne są skuteczne, gdyż świadczy o tym fakt, iż w 2024 roku odnotowano mniej przestępstw. Policjanci z KPP w Bełchatowie wszczęli 1450 postępowań, którymi były objęte zarówno śledztwa jak i dochodzenia, a wykrywalność ogólna ukształtowała się na poziomie 81,71 %. Młodszy inspektor Jarosław Słok szczególnej analizie poddał kategorie najbardziej uciążliwych i szkodliwych społecznie przestępstw. Podkreślił, że w szczególnym nadzorze są przestępstwa w tzw. 7 kategoriach (bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze oraz uszkodzenie mienia), które są przestępstwami najbardziej pospolitymi. Wskaźnik ich wykrywalności ukształtował się na wysokim poziomie 79,46%. Komendant zaznaczył, że bolączką bełchatowskich funkcjonariuszy jest kwestia aby prowadzić skuteczne działania w zakresie przestępczości samochodowej, wykrywalność w tej dziedzinie jest kwestią priorytetową służby kryminalnej. W 2024 roku zostało skradzionych 17 pojazdów. Podsumowując działania w zakresie wykrywalności przestępczości gospodarczej Komendant zaznaczył, że coraz więcej aktywności grup przestępczych swoją działalność przenosi do Internetu.

Komendant jako sukces wskazał wyjątkową aktywność w wykrywalności własnej przestępstw narkotykowych. Inspektor Jarosław Słok podkreślił rolę funkcjonariuszy w tym zakresie, bowiem wykrywalność w tej dziedzinie ukształtowała się na bardzo wysokim poziomie, a aktywność policjantów w tym zakresie nastawiona jest na to, aby w pierwszej kolejności zatrzymać i rozliczyć tych, którzy stoją za organizacją procederu narkotykowego. W 2024 roku policjanci zdjęli z rynku 8,12 kilogramów marihuany i haszyszu, 530 gramów mefedronu, 606 gramów dopalaczy narkotyków.

Młodszy inspektor Jarosław Słok odniósł się również do obszaru działań policji, którym są poszukiwania osób zaginionych, do których angażowana jest największa ilość sił i środków, gdyż sprawnie przeprowadzone działania realnie przyczyniają się do uratowania ludzkiego życia. Omówił też działania w zakresie poszukiwań osób na podstawie listów gończych.

Na zakończenie swojego wystąpienia Komendant podziękował zgromadzonym na auli gościom za wzorową wspołpracę i wyraził nadzieję na dalszą, owocną współpracę w procesie budowania bezpiecznej przyszłości dla mieszkańców powiatu bełchatowskiego.

Po przedstawieniu wyników pracy funkcjonariuszy z bełchatowskiej komendy, głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi inspektor Arkadiusz Sylwestrzak, który podkreślił, że dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi funkcjonariuszy osiągnięto znaczące sukcesy w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie bełchatowskim. Szef garnizonu Łódzkiej Policji podziękował policjantom za ich służbę oraz istotny wkład w budowaniu bezpieczeństwa w powiecie bełchatowskim. Ciepłe słowa skierował również w kierunku władz samorządowych i służb mundurowych wspólpracujących z policją.

Słowa uznania za codzienny trud, poświęcenie oraz zaangażowanie w służbę policjanci usłyszeli również od Starosty Bełchatowskiego Jacka Zatorskiego, który w imieniu wladz samorządowych zapewnił, że mundurowi mogą liczyć na pomoc i współpracę.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

 

Powrót na górę strony