Informacje

Wypoczynek nad wodą? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Sezon wakacyjny, ciepłe dni to okres sprzyjający spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Jest to najpopularniejsza forma wypoczynku, jednak niesie ona za sobą wiele zagrożeń. Statystyki dotyczące utonięć w Polsce są niepokojące. Dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą.

Podstawową formą wypoczynku nad wodą jest kąpiel, ale żeby była bezpieczna powinna odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Korzystając z kąpielisk wodnych jesteśmy obowiązani do przestrzegania regulaminu. Warto zapoznać się ze wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientować się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Biała flaga zezwala na wejście do wody, natomiast czerwona stanowczo tego zakazuje. Jeżeli wybieramy się nad wodę ze swoimi pociechami bądźmy odpowiedzialnymi opiekunami i miejmy stały nadzór nad nimi! Całkowita odpowiedzialność za dziecko spoczywa na jego opiekunach, kąpieliska strzeżone przez ratowników nie zwalniają nas z tego obowiązku. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.  

W Polsce, w 2024 roku dnotowano aż 488 wypadków tonięć. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2024 roku utonęły 444 osoby, w tym 89 osób utonęło po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. Najczęstszymi ofiarami były osoby powyżej 50 roku życia. Natomiast najczęstszą okolicznością tych tragedii była kąpiel w miejscu niestrzeżonym lecz niezabronionym. W Polsce, w 2025 roku, w okresie od początku czerwca woda pochłoneła 34 osoby.

Przed nami wakacyjny czas, wykorzystajmy ten okres na wypoczynek połączony z bezpieczeństwem. Oto kilka wskazówek:

  • Pamiętajmy, żeby przed wejściem do wody stopniowo się zanurzać oraz nie wchodzić rozgrzanym, to pozwoli uniknąć wstrząsu termicznego. 

  • Nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu, na czczo bądź bezpośrednio po posiłku! 

  • Należy być ostrożnym przy korzystaniu ze sprzętu wodnego i zwracać szczególną uwagę na jego jakość oraz ewentualne uszkodzenia. Korzystajmy ze sprzętu zdatnego do użytkowania. 

  • Przed wypłynięciem warto sprawdzić prognozę pogody oraz poinformować najbliższych dokąd się udajemy, z kim, jakim środkiem transportu oraz kiedy planujemy powrót. 

  • Dmuchane materace, rękawki oraz inne gumowe zabawki nie służą do wypływania na głęboką wodę bądź daleko od brzegu. 

  • Zwracajmy uwagę na innych. Jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy tonącą osobę, nie stójmy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielmy jej pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej poinformujmy wykwalifikowane służby.

Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą, które mogą uchronić nas przed tragicznymi w skutkach konsekwencjami!

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony