Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w nagrzanym aucie to może skończyć się tragedią
Wystarczy moment nieuwagi, by doszło do nieszczęścia. Nigdy nie zostawiajmy dzieci, osób starszych ani zwierząt w zaparkowanym samochodzie - zwłaszcza w czasie upałów. Temperatura wewnątrz pojazdu może w krótkim czasie osiągnąć poziom zagrażający życiu. Policjanci w ramach codziennej służby, kontrolują parkingi, osiedla i przestrzenie publiczne, zwracając szczególną uwagę na pojazdy, w których mogły zostać pozostawione osoby lub zwierzęta. Prosimy o szybką reakcję w sytuacjach zagrożenia życia, każda minuta może decydować o czyimś zdrowiu lub życiu.
Od kilku dni w Polsce panują upały, a prognozy wskazują, że wysokie temperatury mogą utrzymywać się jeszcze przez dłuższy czas. W takich warunkach wnętrze samochodu pozostawionego na słońcu nagrzewa się bardzo szybko - już po kilku minutach może osiągać 50, a nawet 60 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura w zamkniętym pojeździe jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, osób starszych oraz zwierząt, które nie są w stanie samodzielnie się uwolnić. Pozostawienie uchylonej szyby lub zaparkowanie auta w cieniu nie zapewnia odpowiedniego chłodzenia, różnice temperatur są niewielkie i nie wystarczą, aby zapewnić bezpieczeństwo osobie lub zwierzęciu przebywającemu wewnątrz.
W przypadku zauważenia dziecka, osoby starszej lub zwierzęcia pozostawionego w rozgrzanym pojeździe należy działać zdecydowanie. W pierwszej kolejności warto próbować nawiązać kontakt, zapukać w szybę, uderzyć w karoserię, nawoływać. Jeżeli nie ma reakcji i nie ma możliwości otwarcia pojazdu, należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować służby o sytuacji. W przypadku, gdy zagrożenie życia jest bezpośrednie, nie należy czekać - można i trzeba działać. Wybicie szyby w celu ratowania życia człowieka lub zwierzęcia jest zgodne z prawem. Zgodnie z art. 26 § 1 Kodeksu karnego, działanie podjęte w stanie wyższej konieczności - czyli w celu zapobieżenia niebezpieczeństwu grożącemu dobru chronionemu prawnemu - nie podlega karze, jeśli było proporcjonalne do zagrożenia. Osoba, która podejmuje taką interwencję w obronie życia lub zdrowia, nie ponosi odpowiedzialności karnej ani cywilnej, o ile jej działanie było uzasadnione.
Po uwolnieniu dziecka, seniora lub zwierzęcia należy przenieść je w chłodne, zacienione miejsce i ocenić stan poszkodowanego. Jeśli osoba jest przytomna, należy rozpiąć jej odzież i rozpocząć ochładzanie. Jeśli nie reaguje, ale oddycha, należy ułożyć ją w pozycji bocznej bezpiecznej. W przypadku braku oddechu trzeba natychmiast przystąpić do resuscytacji i nie przerywać jej aż do przyjazdu służb ratunkowych.
Apelujemy do wszystkich: nie zostawiajcie dzieci, osób starszych ani zwierząt w samochodzie, nawet na kilka minut. Skutki takiej decyzji mogą być tragiczne. Upały w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są realnym zagrożeniem dla życia. Reagujmy, nie przechodźmy obojętnie i pamiętajmy, że czasami od naszej reakcji zależy czyjeś życie.
nadkomisarz Iwona Kaszewska