Niebezpieczne manewry na drogach - dzielnicowi reagują na sygnały mieszkańców
Driftowanie, czyli celowe wprowadzanie pojazdu w poślizg, to nie tylko ryzykowna forma popisu, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Coraz częściej kierowcy i mieszkańcy zgłaszają tego typu incydenty za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci traktują te zgłoszenia bardzo poważnie. Ostanio to dzielnicowi z Posterunku Policji w Kleszczowie konsekwentnie zareagowali na takie zagrożenie, mając nielegalne driftowanie i wyścigi uliczne w jednym ze swoich planów priorytetowych.
W niedzielny wieczór, 6 lipca 2025 roku, policjanci z Posterunku Policji w Kleszczowie przeprowadzili kontrolę w tzw. Strefie Bogumiłów - miejscu wcześniej wskazywanym przez mieszkańców jako teren, gdzie łamane są przepisy ruchu drogowego. O godzinie 22:15 funkcjonariusze podjęli interwencję wobec 24-letniego kierowcy bmw, który wykonywał niebezpieczne manewry na drodze. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł oraz 10 punktami karnymi. Z uwagi na zły stan techniczny pojazdu oraz przeróbki konstrukcyjne, funkcjonariusze zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu.
Na miejscu wówczas przebywała 20-osobowa grupa osób, a wśród 6 skontrolowanych pojazdów aż 5 należało do marki BMW, często wybieranej przez miłośników nielegalnych driftów. Na jezdni znajdowały się ślady zużytych opon, klucz udarowy oraz lewarek służący do podnoszenia calego tyłu pojazdu, co wskazywało na przygotowanie do szybkiej wymiany kół. Według oświadczeń uczestników, grupa wracała z Częstochowy do Radomska i „zatrzymała się na chwilę”. Policjanci podchodzą jednak do tego typu tłumaczeń z dużą ostrożnością, mając na uwadze dotychczasowe sygnały od lokalnej społeczności. Finalnie konsekwencje prawne wyciągnięto wobec trzech kierowców, których pojazdy posiadały usterki techniczne i brak aktualnych badań technicznych. Łącznie mundurowi zatrzymali wówczas 3 kierowcom dowody rejestracyjne, a ich pojazdy musiały wrócić na lawetach.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Policjanci prowadzą działania prewencyjne oraz kontrolne w miejscach zgłaszanych przez mieszkańców zagrożeń. Przypominamy również, że nielegalne wyścigi, driftowanie oraz nieprawidłowy stan techniczny pojazdów to zagrożenia, które mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Apelujemy do kierowców o rozsądek i przestrzeganie przepisów prawa. Pasja motoryzacyjna nie może wiązać się z ryzykownym zachowaniem na drogach.
Zachęcamy mieszkańców do aktywnego zgłaszania niebezpiecznych zachowań na drodze. Dzięki temu możliwe jest szybsze reagowanie i zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom. Zgłoszenia od mieszkańców, w tym poprzez KMZB są bardzo cenne i pozwalają Policji skuteczniej planować kontrole i kierować patrole w miejsca zagrożenia.
Co możesz zrobić jako kierowca?
- Respektuj przepisy obowiązujące w ruchu drogowym, pamiętaj, że droga publiczna to nie tor wyścigowy.
- Dbaj o stan techniczny swojego pojazdu, aby nie stwarzać zagrożenia.
- Jeśli zauważysz niebezpieczne zachowania - zgłoś tekie zagrożenie na Policję, możesz to równiez zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
- Szukaj legalnych i bezpiecznych miejsc do rozwijania swojej pasji motoryzacyjnej, np. tory wyścigowe lub organizowane wydarzenia.
nadkomisarz Iwona Kaszewska