Bełchatowska Policja apeluje do posiadaczy psów
Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy. Niestety w ostatnich tygodniach bełchatowscy policjanci kilkukrotnie interweniowali w związku z agresywnymi i biegającymi bez opieki psami. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.
Policyjni dochodzeniowcy wyjaśniają między innymi okoliczności pogryzienia przez psa 7-letniego chłopca. Do zdarzenia doszło 13 sierpnia br. na terenie gminy Bełchatów, kiedy to jadącego rowerem 7-latka zaatakował amerykański pit bull terier. Śledczy ustalają, czy nie doszło do nieumyślnego narażenia na niebezpieczeństwo dziecka, za co prawo przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do roku.
17 sierpnia funkcjonariusze Wydziału Prewencji interweniowali na ulicy Nowej w Bełchatowie, gdzie pogryzły się dwa psy. Sprawę wyjaśniają bełchatowscy policjanci.
Z kolei 21 sierpnia tuż przed północą, na ulicy Pabianickiej w Bełchatowie, 38-letni rowerzysta został zaatakowany i ugryziony przez psa rasy husky. Interweniujący policjanci ustalili właściciela czworonoga. Jak się okazało, pies wybiegł przez uchyloną furtkę. Właściciel huskyego został ukarany mandatem z art. 77 kodeksu wykroczeń.
Na kanwie powyższych wydarzeń, bełchatowska Policja apeluje do właścicieli psów o zachowanie szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, a zwłaszcza w przypadku kontaktu małych dzieci z czworonogami. Chcąc zapobiec podobnym wydarzeniom należy pamiętać:
- Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za psa jest jego właściciel lub osoba, która w danym momencie opiekuje się nim. Wszyscy właściciele i opiekunowie psów, niezależnie od posiadanej czy powierzonej opiece rasy psa, obowiązani są do zachowania ostrożności. Na agresywne zachowanie psa może bowiem wpłynąć wiele czynników takich jak np.: niewłaściwe wychowanie, przebywanie w nowym miejscu, poczucie strachu wywołane nagłym zdarzeniem itp. Czujność i rozwagę należy zachować niezależnie od wielkości czy rasy psa, pamiętając o tym, że nawet niewielki pies, niestanowiący większego zagrożenia dla dorosłego człowieka, może być przyczyną poważnego uszkodzenia ciała małego dziecka.
- Dla zwiększenia bezpieczeństwa pies powinien być wyprowadzany na smyczy, a jeżeli przejawia agresję wobec ludzi czy innych zwierząt lub wynika to z przepisu prawa lokalnego, powinien mieć założony kaganiec. Spacerując z psem nie można pozostawiać go bez kontroli.
- Właściciel psa zgodnie z art. 85 ust.1 pkt. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zobowiązany jest do obowiązkowego ochronnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
- Wobec niektórych ras psów obowiązują zaostrzone przepisy prawa, np. właściciel psa rasy uznanej za agresywną, w myśl przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt musi posiadać stosowne zezwolenie właściwego organu gminy.
- W polskim prawodawstwie, zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, zabronione jest organizowanie walk psów.