Policja uhonorowana „Złotymi Blachami 2017”
Koalicja Antypiracka już po raz 18. nagrodziła najbardziej zasłużone w walce z piractwem jednostki Policji. W tym roku Złote Blachy otrzymały: Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie i Szkoła Policji w Pile. W uroczystości wziął udział Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i gość specjalny polski piosenkarz, aktor teatralno-musicalowy i filmowy Michał Milowicz.
„Złote Blachy” to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej przyznawane corocznie jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA The Software Alliance. Uroczysta gala odbyła się 15 marca br. w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie.
W tegorocznej edycji uhonorowano wydziały dw. z cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji w Lublinie i w Łodzi, wydział dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz wydział dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją KPP w Bełchatowie. Nagroda Specjalna została przyznana Szkole Policji w Pile.
Wyróżnienia od Stowarzyszenia Sygnał za wysiłki w zwalczaniu przestępczości telewizyjnej otrzymał Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Policjanci z Lublina zostali uhonorowani za szczególne osiągnięcia w zwalczaniu kradzieży sygnału telewizyjnego w postaci tzw. sharingu i streamingu. W minionym roku wykazywali się oni dużym zaangażowaniem i konsekwencją w doprowadzaniu spraw do końca, a co najważniejsze skutecznością.
Wyróżnienia od BSA za wysiłki w zwalczaniu przestępczości komputerowej otrzymał Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie. Policjanci z Łodzi i Bełchatowa zostali wyróżnieni za unikatowe połączenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw związanych z naruszaniem praw autorskich do oprogramowania komputerowego, w tym m.in. za ujawnienie naruszeń na bardzo dużą skalę w jednej w firm produkcyjnych z województwa łódzkiego.
Policjanci z Łodzi i Bełchatowa zostali wyróżnieni za unikatowe połączenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw związanych z naruszaniem praw autorskich do oprogramowania komputerowego, w tym m.in. za ujawnienie naruszeń na bardzo dużą skalę w jednej w firm produkcyjnych z województwa łódzkiego. Przedsiębiorstwo to wykorzystywało w swojej działalności niezarejestrowane kopie licencjonowanych programów komputerowych, które służyły do projektowania. Wartość zakwestionowanego nielegalnego oprogramowania liczona jest w setkach tysięcy złotych
Nagrodę Specjalną od Stowarzyszenia Sygnał i ZPAV otrzymała Szkoła Policji w Pile. Uczelnia została wyróżniona za konsekwentną działalność edukacyjną i dydaktyczną na najwyższym poziomie merytorycznym, w tym organizację konferencji szkoleniowych oraz działalność publicystyczną dotyczącą ochrony praw własności intelektualnej.
Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zabierając głos podziękował organizatorom uroczystości - Koalicji Antypirackiej - dzięki którym już po raz 18. nagrodzono wyróżniających się w walce z piractwem funkcjonariuszy. Przedstawiciele Koalicji na co dzień wspierają walkę ze społecznym przyzwoleniem na tego rodzaju praktyki, a wieloletnia współpraca z Policją podnosi skuteczność w wykrywaniu i zwalczaniu zjawiska szeroko rozumianej cyberprzestępczości.
- Wśród odznaczonych znajdują się między innymi funkcjonariusze, którzy podczas służby wykazali się ogromną determinacją i poświęceniem w walce z przestępstwami gospodarczymi, popełnianymi głównie w sieci – piractwem komputerowym i audiowizualnym. Dowodzi to, że konsekwencja i profesjonalizm dają spektakularne efekty w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, cyberprzestępczości oraz obronie własności intelektualnej – powiedział w swoim wystąpieniu Komendant Szymczyk.
Szef Policji podkreślił również, że przestępstwa przeciwko własności intelektualnej nie należą do łatwych w wykryciu, dlatego też tym bardziej uhonorowanym funkcjonariuszom należą się podziękowania i gratulacje za osiąganie godnych podziwu rezultatów w tym zakresie. - Nagroda ta jest ważnym elementem budowania świadomości społeczeństwa o konieczności przestrzegania praw autorskich, spełnia rolę profilaktyki w zakresie tego rodzaju przestępczości i przyczynia się do zmniejszenia skali zjawiska cyberprzestępczości – dodał.