Informacje

14 dni aresztu za wykroczenie

Sąd Rejonowy w Bełchatowie orzekł karę 14 dni aresztu wobec 21-latki, która fałszywą informacją wywołała niepotrzebne czynności prowadzone przez policję.

16 czerwca 2016 roku oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie  został poinformowany przez Powiatowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że volkswagenem passatem, wbrew swej woli przewożona jest kobieta, która prosi o pomoc. Informacja taka zainicjowała szereg intensywnych czynności prowadzonych przez bełchatowską policję oraz funkcjonariuszy innych jednostek . Auto zostało namierzone na jednej ze stacji paliw we Wrocławiu. Jak się ostatecznie okazało 21-latka w przypływie gniewu na swojego partnera, chcąc zrobić mu na złość, fałszywie powiadomiła o sytuacji, która w rzeczywistości nie miała miejsca. Pozbawione wyobraźni, lekkomyślne posunięcie wywołało szereg niepotrzebnych czynności policyjnych, w które zaangażowani byli funkcjonariusze z kilku jednostek policji. Nieodpowiedzialne zachowanie 21-latki znalazło swój finał przed sądem. Za przekazanie fałszywej informacji i wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy policji, które skutkowały wywołaniem szeregu niepotrzebnych policyjnych czynności, kobieta została ukarana 14-dniowym aresztem.

Przypominamy , że

Kodeks Karny

Art. 224 a.

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożeni podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kodeks Wykroczeń

Art. 66.

§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

Powrót na górę strony