Informacje

Wzorowa reakcja obywateli pozwoliła na wyeliminowanie nietrzeźwego kierowcy

Obywatelską czujnością i właściwą reakcją na zagrożenie wykazali się mieszkańcy Ścichawy w powiecie bełchatowskim. Powiadomili policję kiedy nabrali podejrzeń, że kierowca skody jest nietrzeźwy. Swoim pojazdem zablokowali mu drogę, chcąc udaremnić dalszą jazdę. Mężczyzna jednak ominął ich auto i uciekł. Ostatecznie porzucił skodę i schował się w kamienicy. Czujni obywatele wskazali policjantom miejsce jego kryjówki. 28-latek został zatrzymany. Miał w organizmie blisko 2,5 promila

19 czerwca 2021 roku, o godzinie 9:20 dyżurny bełchatowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu nietrzeźwości kierującego skodą. Świadkowie zdarzenia jadąc w kierunku Bełchatowa drogą K74 w miejscowości Kluki zwrócili uwagę na kierowcę skody. Mężczyzna jechał tzw. „wężykiem”, na zmianę przyspieszał i zwalniał, łapał pobocze i przekraczał oś jezdni. Wyprzedzając, nie trzymał toru jazdy i stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy na ulicy Lipowej zatrzymał się przed sygnalizatorem świetlnym zgłaszający próbował udaremnić mu dalsza jazdę. Swoi autem zablokował mu drogę. Mężczyzna jednak z impetem wjechał na chodnik i odjechał. Czujni obywatele natychmiast ruszyli za uciekinierem. Mężczyzna jechał ulicą Czapliniecką, następnie skręcił w ulicę Mickiewicza i Włókniarzy. Wjechał w ulicę Pabianicką, gdzie przy jednej z kamienic zatrzymał auto. Chwiejąc się wszedł do budynku, gdzie chciał się ukryć i uniknąć odpowiedzialności. Na miejscu pojawili się policjanci, którzy zatrzymali 28-letniego mieszkańca Kluk. Miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Został on rozpoznany przez świadków zdarzenia. Stracił prawo jazdy. Po wytrzeźwieniu w policyjnym areszcie usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Teraz musi się liczyć z konsekwencjami swojego zachowania. Grozi mu wysoka grzywna oraz kara do 2 lat pozbawienia wolności. To kolejny przypadek, kiedy mieszkańcy naszego regionu wyraźnie sprzeciwiają się  takim nieodpowiedzialnym zachowaniom na drodze i co ważne reagują, powiadamiają służby. Dzięki zdecydowanemu działaniu obywateli i tym razem być może nie doszło do kolejnej tragedii na drodze. Świadkom tego zdarzenia serdecznie dziękujemy za reakcję i godną naśladowania postawę.

Warto wiedzieć, że ujęcie obywatelskie wynika z treści art. 243. Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o tym, że „ § 1 Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.”

Oczywiście  nie zawsze  trzeba samemu  ujmować osoby podejrzanie się zachowujące, ważne, by o swoich przypuszczeniach powiadamiać policję i nie pozwalać, by pijani kierowcy  poruszali się po drogach i zagrażali niewinnym  osobom.

 

 

Powrót na górę strony