Informacje

Razem w trosce o bezdomnych

Zbliża się okres jesienno-zimowy, coraz częściej pojawiają się minusowe temperatury sprzyjające wychłodzeniu organizmu. Jest to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych. Dlatego bełchatowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej docierają do miejsc koczowania osób bezdomnych. Mundurowi starają się przekonać takie osoby do korzystania z noclegowni.

Funkcjonariusze w kontaktach z osobami bezdomnymi w wielu przypadkach spotykają się z niechęcią do rozmowy na temat istniejącego zagrożenia, a także z odmową skorzystania z proponowanej pomocy. Bezdomni argumentują, że do zimnych dni są dobrze przygotowani, posiadają ciepłe ubrania, koce, kołdry oraz że ogrzewają się we własnym zakresie. Wielokrotnie są to osoby, które świadomie rezygnują z pobytu w schronisku, nie chcąc dostosować się do regulaminu obowiązującego w takiej placówce, który nakłada na nich obowiązek pozostawania w trzeźwości. Funkcjonariusze nie pozostawiają jednak takich osób bez pomocy i dozoru, a jeżeli stan zdrowia bezdomnego zagraża jego życiu lub zdrowiu zabierane są one na oddział ratunkowy, gdzie otrzymują pomoc medyczną.

Bełchatowscy policjanci razem z funkcjonariuszami straży miejskiej apelują o zwracanie uwagi na osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i empatii zależy życie innego człowieka. Obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Dlatego prosimy, aby o każdej niepokojącej sytuacji informować służby ratownicze. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze bądź ubranych niestosownie do pory zimowej. Zwracajmy uwagę na dzieci i osoby starsze. Pamiętajmy o bezdomnych i osobach mieszkających samotnie. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza w okresie zimowym mogą potrzebować naszej pomocy.

Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

        Miejsca gdzie można znaleźć schronienie i pomoc:

  • Schronisko dla bezdomnych – Bełchatów, ul. Czapliniecka 7a
  • Bełchatowskie Centrum Pomocy Biźniemu Monar-Markot – Bełchatów, ul. Czapliniecka 19b
  • Fundacja Społeczna „Solidarni”– Bełchatów, ul. Kwiatowa 6 (darmowe posiłki)
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Bełchatów, ul. Dąbrowskiego 2
Powrót na górę strony