Informacje

Pijany z zakazem wjechał do rowu

Bełchatowscy policjanci wyeliminowali z ruchu 26-latka. Mężczyzna wjechał oplem corsą do rowu i utknął na polu. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Grozi mu kara nawet do 5 lat więzienia.

Policjanci z bełchatowskiego wydziału ruchu drogowego 10 grudnia 2021 roku o godzinie 23.30 zostali skierowani do miejscowości Trakt Puszczański w gminie Szczerców, gdzie kierujący oplem corsa wjechał do rowu i utknął na polu. Po zdarzeniu mężczyzna porzucił auto i uciekł. Na miejscu zdarzenia mundurowi zastali świadka, który wskazał, w którym kierunku oddalił się kierowca opla. Chwilę później mundurowi namierzyli właściciela corsy. 26-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego tłumaczył policjantom, że czekał na lawetę. Był nietrzeźwy, miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Okazało się również, że posiadał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie odniósł żadnych obrażeń ciała. 26-latek odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że kierującemu, który popełnia przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów grozi:

  • 10 punktów karnych,
  • grzywna (wysokość zależy od dochodów kierowcy - osiąga zakres 10-540 stawek dziennych, z czego minimalna wynosi nie mniej niż 10 zł i nie więcej niż 2000 zł),
  • pozbawienie wolności do lat 2 oraz co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,
  • za ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
  • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

Pijani kierowcy są ogromnym zagrożeniem na drodze i powodują tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe. Nietrzeźwość kierującego stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia, ponieważ alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację. Piłeś alkohol – nie jedź, nie wsiadaj za kierownicę. To zasada, którą należy bezwzględnie stosować.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • miejsce zdarzenia po zmroku, samochód stojący na ośnieżonym polu z włączonymi światłami
Powrót na górę strony