Informacje

Wzorowa reakcja obywateli pozwoliła na wyeliminowanie nietrzeźwego kierowcy

Obywatelską czujnością i właściwą reakcją na zagrożenie wykazali się mieszkańcy Bełchatowa, którzy ujęli nietrzeźwego kierowcę skody. Mężczyzna uderzył w dwa auta stojące na miejscach parkingowych, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Swoją jazdę kontynuował trawnikiem ostatecznie zatrzymując się na innym parkingu. Czujni obywatele zabrali 60-latkowi kluczyki ze stacyjki i wezwali policję. Nieodpowiedzialny kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

6 stycznia 2022 roku, o godzinie 1.50 dyżurny bełchatowskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące ujęcia pijanego kierowcy. Świadkowie zdarzenia poinformowali, że idąc przez osiedle Dolnośląskie w Bełchatowie, na parkingu przy jednym z bloków zauważyli, jak kierowca skody uderzył w zaparkowany pojazd. Następnie zawrócił i zaczepił o inne auto, które również stało na miejscu parkingowym. Po wszystkim kierujący skodą odjechał z miejsca zdarzenia. Przejechał przez krawężnik, jazdę kontynuował trawnikiem do momentu zatrzymania się na innym parkingu usytuowanym przy pobliskim bloku. W tej sytuacji świadkowie zdarzenia natychmiast zareagowali. Podbiegli do kierowcy, zabrali mu kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając mężczyźnie dalszą jazdę i na miejsce wezwali patrol policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 60-latek miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Jego auto miało rozbity przedni reflektor oraz uszkodzone koło. Zgłaszający wskazali również policjantom uszkodzone auta. Mieszkaniec Bełchatowa stracił już swoje prawo jazdy. Wkrótce usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Musi się też liczyć z finansowymi konsekwencjami swojego zachowania. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. To kolejny przypadek, kiedy mieszkańcy naszego miasta wyraźnie sprzeciwiają się nieodpowiedzialnym zachowaniom kierowców i co ważne reagują, powiadamiają służby. Dzięki zdecydowanemu działaniu obywateli i tym razem być może nie doszło do kolejnej tragedii na drodze. Świadkom tego zdarzenia serdecznie dziękujemy za reakcję i godną naśladowania postawę.

Pamiętajmy – każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji. Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, można powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci zweryfikują każdy sygnał. Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo! Oczywiście  nie zawsze  trzeba samemu  ujmować osoby podejrzanie się zachowujące, ważne, by o swoich przypuszczeniach powiadamiać policję i nie pozwalać, by pijani kierowcy  poruszali się po drogach i zagrażali niewinnym  osobom.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony