Informacje

Świadkowie uniemożliwili dalszą jazdę pijanemu traktorzyście

Do 2 lat pozbawienia wolności grozi 49-latkowi, który kierował ciągnikiem rolniczym mając w organizmie 3 promile alkoholu. Nietrzeźwy kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania, a jego pojazd nie miał badań technicznych. Nieodpowiedzialną jazdę uniemożliwili mu czujni obywatele, którzy zareagowali na zagrożenie. Interweniującym bełchatowianom dziękujemy za wzorową postawę.

19 maja 2022 roku, o godzinie 13:20 policjanci z bełchatowskiej drogówki zostali skierowani do miejscowości Zdzieszulice Górne w związku ze zgłoszeniem o nietrzeźwym kierowcy ciągnika rolniczego. Na miejscu mundurowi ustalili, że świadkowie zdarzenia zwrócili uwagę na traktorzystę, kiedy wyjeżdżał z terenu ogrodzonego pola na drogę publiczną. Skręcając pługiem zaczepił o stojąca na poboczu zagęszczarkę do ubijania ziemi. Jego sposób jazdy budził podejrzenie, że jest on nietrzeźwy. Finalnie kierowca zatrzymał się przy miejscowym sklepie, gdzie zostawił traktor z włączonym silnikiem. Chwilę później wyszedł z zakupami. Niósł butelkę wódki oraz czteropak piwa. Idąc w kierunku swojego pojazdu stracił równowagę i przewrócił się. W takiej sytuacji świadkowie zdarzenia natychmiast zareagowali. Pomogli mu podnieść się, a kiedy wyczuli od niego zapach alkoholu uniemożliwili nieodpowiedzialnemu kierowcy dalszą jazdę. Na miejsce wezwali patrol policji i przeparkowali pojazd w bezpieczne miejsce. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie 3 promile alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 49-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a ciągnik nie miał aktualnych badań technicznych.  Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oprócz dotkliwych konsekwencji finansowych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Bełchatowianin odpowie też za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień oraz za brak badań technicznych pojazdu.


Policjanci dziękują za wzorową obywatelska postawę i reakcję na zagrożenie. Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Taką osobę należy niezwłocznie przekazać policji.
 
nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony