Informacje

Świadek nie wahał się zareagować

Mieszkaniec powiatu bełchatowskiego zobaczył opla, który wjechał do rowu. Mężczyzna interweniował natychmiast. Kiedy podszedł do kierowcy i wyczuł od niego woń alkoholu zabrał mu kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając dalszą jazdę. Świadkowi zdarzenia bardzo dziękujemy za wzorową reakcję na zagrożenie!

Niebezpieczna sytuacja miała miejsce 9 września 2022 roku, o godzinie 20.45, w Dobrzelowie na terenie gminy Bełchatów. Jak ustalili policjanci wezwani na miejsce zdarzenia przypadkowy świadek zwrócił uwagę na samochód marki Opel Astra, który wjechał do rowu. Interweniujący obywatel podszedł do pojazdu, aby zobaczyć, czy jego kierowca nie potrzebuje pomocy, kiedy  próbował wyjechać z rowu. Okazało się, że kierowca opla jest nietrzeźwy. Czuć było od niego woń alkoholu. W takiej sytuacji świadek natychmiast zareagował. Wyłączył silnik auta i zabrał nieodpowiedzialnemu mężczyźnie kluczyki ze stacyjki. W ten sposób uniemożliwił mu dalszą jazdę. O wszystkim powiadomił policję. Mundurowi ustalili, że samochodem kierował 42-letni bełchatowianin. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Stracił już swoje uprawnienia do kierowania pojazdami. Przypominamy, że za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy oraz surowe konsekwencje finansowe.

To kolejny przypadek, kiedy mieszkańcy powiatu bełchatowskiego sprzeciwiają się takim nieodpowiedzialnym czynom na drodze, podejmują działania i powiadamiają służby. Nie zawsze trzeba osobiście ujmować osoby łamiące prawo. Ważne, by o swoich przypuszczeniach powiadomić policję i nie pozwolić, by pijani kierowcy poruszali się po drogach i zagrażali niewinnym osobom. Mieszkańcowi powiatu bełchatowskiego już dziś serdecznie dziękujemy za reakcję na zagrożenie i godną naśladowania postawę. Przypominamy, że ujęcie obywatelskie wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o tym, że „ Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości, osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.”   

 

nadkom. Iwona Kaszewska

 

Powrót na górę strony