Informacje

Dziękujemy za reakcję na zagrożenie

Bełchatowscy policjanci zatrzymali 44-latka, który kierował mercedesem mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. W wyeliminowaniu z ruchu drogowego pijanego kierowcy pomógł świadek, który zareagował na zagrożenie. Czujny obywatel zabrał mężczyźnie kluczyki ze stacyjki i wezwał patrol policji.

Kolejna niebezpieczna sytuacja z udziałem nietrzeźwego kierowcy miała miejsce 1 października 2022 roku na drodze powiatowej Słok - Bełchatów. Tuż po godzinie 23.00 mężczyzna jadący w kierunku Bełchatowa zwrócił uwagę na jadącego przed nim mercedesa. Kierowca tej osobówki nie trzymał prostego toru jazdy i jechał całą szerokością drogi. Mając podejrzenie, że auto prowadzi pijany kierowca, świadek nie wahał się zareagować na zagrożenie. Zajechał mercedesowi drogę, podszedł do kierowcy, a kiedy wyczuł od niego woń alkoholu, zgasił silnik pojazdu i zabrał kluczyki ze stacyjki. W ten sposób uniemożliwił mu dalszą jazdę. W czasie kiedy czujny obywatel wzywał na miejsce patrol policji, kierowca mercedesa uciekł do lasu. Mężczyzna chcąc uniknąć odpowiedzialności schował się w pobliskich krzakach, jednak wkrótce został zatrzymany przez policjantów. Mundurowi zbadali trzeźwość 44-latka. Miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy oraz wysoka grzywna.

To już kolejny przypadek, kiedy mieszkańcy powiatu bełchatowskiego sprzeciwiają się takim nieodpowiedzialnym zachowaniom, podejmują działania i powiadamiają służby. Nie zawsze trzeba osobiście ująć osobę łamiącą prawo. Ważne, by o swoich przypuszczeniach powiadomić policję i nie pozwolić, by pijani kierowcy poruszali się po drogach i zagrażali niewinnym osobom. Mieszkańcowi Bełchatowa serdecznie dziękujemy za reakcję i godną naśladowania postawę. Przypominamy, że ujęcie obywatelskie wynika z treści art. 243. Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o tym, że „§ 1 – Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.  § 2 – Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

nadkom. Iwona Kaszewska

 

Powrót na górę strony