Zawód Policjant – rozmowy z dziećmi o bezpieczeństwie
Wśród wielu zawodów, jakimi interesują się dzieci już od najmłodszych lat jest niewątpliwie zawód policjanta. Z tego powodu bełchatowskich funkcjonariuszy odwiedzają milusińscy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o specyfice policyjnej służby. O obowiązkach policjanta z wydziału ruchu drogowego, a także oficera dyżurnego policji i technika kryminalistyki usłyszały ostatnio przedszkolaki z Łękińska.
Naszą tradycją stało się, że drzwi bełchatowskiej komendy otwarte są dla osób chcących dowiedzieć się więcej o policyjnej służbie. Każdy czwartek to czas na spotkania z dziećmi. Wówczas policjantki zajmujące się pracą z osobami nieletnimi, wspierane funkcjonariuszami z innych pionów mają „pełne ręce roboty”. Mury bełchatowskiej komendy odwiedzają dzieci chcące dowiedzieć się więcej o służbie policjanta. W ostatni czwartek policjanci gościli kolejną grupę przedszkolaków, tym razem z Łękińska. Czym zajmuje się policjant z wydziału ruchu drogowego opowiedział przedszkolakom naczelnik bełchatowskiej drogówki podinsp. Marcin Kucner. Dzieci oglądały pojazdy służbowe, mogły zasiąść za kierownicą radiowozu i motocykla, co sprawiło im wiele radości. Z kolei po „lekcji” z technikiem kryminalistyki, a później z oficerem dyżurnym mali goście jednogłośnie stwierdzili, że bycie policjantem to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów.
Tego samego dnia policjantka zajmująca się w codziennej służbie pracą z osobami nieletnimi - asp. Aneta Kozłowska odwiedziła młodzież w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bełchatowie. Zajęcia z tą grupą osób odbyły się w ramach programu Aktywny Tydzień, prowadzonego pod nazwą „Poznajemy Zawody”. Uczestnicy tego spotkania oglądali umundurowanie i wyposażenie policjanta do służby oraz włączali się w rozmowę poświęconą ich bezpieczeństwu.
Każde takie spotkanie to doskonała okazja do przekazywania dzieciom i młodzieży wiedzy zwiększającej ich bezpieczeństwo. Jak zachowywać się na drodze, na chodniku, na przejściach dla pieszych, a także o właściwych zachowaniach w czasie wolnego czasu w domu i podczas zabaw na podwórku - to elementy każdej rozmowy z najmłodszymi mieszkańcami naszego powiatu. Dodatkowo o bezpieczeństwie podczas kontaktu z osobą obcą, znajomość właściwego zachowania się w trudnych sytuacjach (przypominanie numerów alarmowych: 112, 998, 999) to elementy każdego spotkania z dziećmi.
nadkom. Iwona Kaszewska