Informacje

Moda na bezpieczeństwo

Policjanci z bełchatowskiej drogówki wspólnie z policjantami z wydziału prewencji prowadzą wzmożone działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W trakcie tej akcji policjanci nie tylko reagują na wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów, ale przede wszystkim przekazują im cenne informacje profilaktyczne uświadamiające istotę bycia widocznym na drodze poprzez noszenie odblasków. Dzisiaj do akcji tej włączył się starosta bełchatowski – Waldemar Wyczachowski, który razem z policjantami na czele z szefem bełchatowskiej policji – insp. Karolem Mielczarkiem pieszym oraz rowerzystom rozdawali elementy odblaskowe, podkreślając, że bezpieczeństwo na drodze w dużym stopniu zależy od nas samych, a odblask w wielu sytuacjach na drodze może uratować życie.

Bełchatowscy policjanci już od kilku dni patrolują drogi powiatu bełchatowskiego zwracając szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów poruszających się poza terenem zabudowanym. 23 i  24 listopada 2016 roku funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego i wydziału prewencji nie tylko reagowali na wszelkiego rodzaju przewinienia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim prowadzili wzmożone działania profilaktyczne uświadamiając jak ważne jest bycie widocznym na drodze poprzez noszenie odblasków. Policjanci w czasie tych działań głównie pouczali i rozdawali elementy odblaskowe, a po bloczki mandatowe sięgali tylko w ekstremalnych sytuacjach. Mundurowi w wielu sytuacjach spotykali się z przyjaznym uśmiechem rowerzystów i pieszych, którzy zamiast mandatu otrzymywali odblask. Prowadząc takie działania policjanci uczą, że założenie kamizelki czy odblasku to nie wstyd, ale trend, który prowadzi do bezpieczeństwa na drogach, a w wielu sytuacjach może uratować życie.
Dzisiaj do akcji tej włączył się starosta bełchatowski – Waldemar Wyczachowski, który razem z policjantami, na czele z szefem bełchatowskiej policji – insp. Karolem Mielczarkiem rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe oraz apelowali o bezpieczne poruszanie się po drogach i ścieżkach rowerowych.

Dotychczas takie działania zostały przeprowadzone na terenie gminy Zelów i Szczercowa oraz na terenie miasta i gminy Bełchatów. Przekazywanie odblasków świadczy o dużym poziomie odpowiedzialności za sprawy bezpieczeństwa dlatego policjanci z bełchatowskiej drogówki zapowiadają przeprowadzenie kolejnych takich działań we wszystkich gminach  na terenie powiatu bełchatowskiego.

Przypominamy, że obowiązkiem pieszych poruszających się po zmroku na drogach poza obszarem zabudowanym jest noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pieszy wyposażony w odblask widoczny jest po zmroku dla kierującego pojazdem z odległości 150 metrów, co daje kierowcy czas na wykonanie odpowiedniego manewru, a tym samym przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie.

Powrót na górę strony