Informacje

Bezpieczne ferie na lodowisku

Ferie nie zwalniają od odpowiedzialnego zachowania, to tylko odpoczynek od obowiązków szkolnych. Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Te słowa to hasło przewodnie działań bełchatowskich policjantów w czasie zimowych spotkań z dziećmi. Dzisiaj o bezpiecznych zachowaniach rozmawialiśmy z dziećmi spędzającymi aktywnie czas na bełchatowskim lodowisku.

Działania w ramach akcji „Bezpieczne Ferie” to każdego roku duże wyzwanie dla policjantów. O bezpieczeństwie w czasie zimowego wypoczynku policjanci rozmawiają każdego roku, a działania poświęcone tej tematyce są wpisane w ich obowiązki służbowe już od rozpoczęcia sezonu zimowego. Mundurowi starają się zaszczepić w uczniach i przedszkolakach zasadę, że bezpieczeństwo w rożnych sytuacjach zależy w dużej mierze od nich samych. Przed rozpoczęciem ferii profilaktycy docierali do szkół i tam prowadzili pogadanki. W działaniach tych aktywnie uczestniczyli i wspierali ich również dzielnicowi.
      
W czasie ferii stróże prawa docierali do różnych miejsc gdzie dzieci spędzały swój wolny czas. Informowali jak bezpiecznie spędzić ferie. Przypominali, że czas odpoczynku od szkoły nie zwalnia nikogo od odpowiedzialnego zachowania. Czas wolny i spotkania z rówieśnikami w tym okresie sprawiają, że czasem zapomina się o zdrowym rozsądku. Funkcjonariusze mówili, jak zachować się w domu, na drodze i podczas zabaw na powietrzu. Wyjazdy na wypoczynek powodują, że pojawiają się różne zagrożenia, więc mundurowi ostrzegali jak ich uniknąć i jak reagować w sytuacji zagrożenia. Były również rozmowy o bezpieczeństwie w sieci oraz jak zachować się w przypadku kontaktu z obcą osobą.
     
Funkcjonariusze dobrze wiedzą, że każdy sposób jest dobry na promowanie bezpiecznych zachowań. Tym razem odwiedzili dzieci korzystające z lodowiska. I tutaj nie zabrakło profilaktyki. To niecodzienne spotkanie było doskonałą okazją, by także porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Policjantki w trakcie wspólnej jazdy zwracały uwagę na właściwe zachowania na lodowisku. We współpracy z instruktorem łyżwiarstwa uczestnicy półkolonii mieli zademonstrowane konkretne zachowania. Łyżwiarze przekonali się jak ważne jest zachowanie odpowiedniej prędkości i odległości w czasie jazdy na łyżwach. Podczas wizyty na bełchatowskim lodowisku funkcjonariuszki rozdawały osobom korzystającym z obiektu  materiały informacyjne „ Śnieżny dekalog narciarza”, przypominały o zasadach bezpiecznego uprawiania sportów zimowych. Zachęcały też do udziału w konkursie „Śnieżny Dekalog” organizowanym przez Komendę Główną Policji w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

 

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony