Informacje

O bezpieczeństwie z Seniorami

Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz profilaktyka w zakresie cyberzagrożeń i oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku” - to cel spotkania bełchatowskich policjantek z seniorami. Ofiarą oszustów może stać się każdy. Uświadamianie mieszkańców i przekazywanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu to jedno z zadań policyjnej służby.

Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, dlatego bełchatowscy policjanci nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy za cel swojej przestępczej działalności najczęściej wybierają właśnie seniorów. Spotkania z mieszkańcami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Aranżowane są one po to aby uwrażliwić społeczeństwo na sytuacje, w których osoby starsze stają się ofiarami przestępstwa.  Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Dlatego bardzo ważne są rozmowy o działalności przestępców, oszukujących metodami ,,na wnuczka”, na policjanta”, ,,na pracownika banku”. Wszystko po to aby ostrzec przed utratą pieniędzy, często oszczędności całego życia.

31 stycznia 2023 roku, bełchatowskie policjantki uczestniczyły w spotkaniu, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Grocholicach dla uczczenia Dnia Babci i Dziadka. Wydarzenie swym patronatem objęła Pani Prezydent Miasta Bełchatowa. Po artystycznej części, obfitującej w śpiew i recytatorskie występy uczniów, przyszedł czas na tematykę poświęconą szeroko rozumianemu bezpieczeństwu. Przedstawicielka banku opowiadała jak bezpiecznie korzystać z internetu. Ostrzegała przed cyberzagrożeniami, oszustami działającymi w internecie. Omawiała sytuacje gdzie przestępcy chcą wyłudzić dane osobowe, dane do logowania do bankowości internetowej. W tym celu podsyłają linki, które po otwarciu przekierowują na oszukańcze strony. Jak nie wpaść w sieć przestępców i nie dać się złowić oszustom działającym metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, „na prokuratora”, „adwokata” to z kolei zagadnienia omówione przez policjantki. Przestrogi poparte były licznymi przykładami ze statystyk i doświadczenia policyjnego. Opowiedziały, w jaki sposób przestępcy podszywają się pod policjanta, wnuczka, człodka rodziny, urzędnika banku. Podkreślały, że oszuści stosują rożne sztuki manipulacji, wykorzystują dobroć i naiwność osób starszych, a ich celem są pieniądze. Mówiły jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Wskazały możliwe sposoby postępowania aby uniknąć niebezpieczeństw, wynikających z zamierzonego działania przestępców. Nie brakło również porad na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczestnicy spotkania, dzięki wystąpieniu ratownika medycznego, dowiedzieli się również jak rozpoznać udar czy zawał, a także jak w takiej   sytuacji właściwie zareagować by pomoc przyszła na czas.  

 

Przypominamy: Przestrzegając kilku podstawowych zasad można uchronić się przed atakiem oszustów i utratą gotówki:

  • rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,
  • rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,
  • nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
  • chroń swoje dane osobowe,
  • nie klikaj w żadne linki, które przysyłane są w wiadomości przesłanej sms, za pośrednictwem komunikatorów, czy e-maila. Linki te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

 

nadkom. iwona Kaszewska

Powrót na górę strony