Informacje

Przyłapany na skradzionej „damce”

Za kradzież roweru odpowie 19-latek, który został wylegitymowany przez bełchatowskich policjantów w czasie rutynowej kontroli. Tłumaczył, że jednoślad zabrał bez zgody właściciela. Apelujemy o właściwe zabezpieczanie swojego mienia. Pamiętajmy: okazja czyni złodzieja!

Policjanci z wydziału prewencji patrolując teren Bełchatowa, na ulicy Witolda Budryka zwrócili uwagę na młodego mężczyznę, który jechał na damskim rowerze. Okazało się, że to 19-latek dobrze znany policjantom z wcześniejszego konfliktu z prawem. W czasie legitymowania zachowywał się nerwowo, tłumaczył, że rower pożyczył bez wiedzy właściciela. Wskazał  nawet miejsce skąd zabrał damkę. Jednak szybko okazało się, że mężczyzna nie mówi prawdy. Pod adresem wskazanym jako miejsce postoju roweru mundurowi nie odnaleźli właściciela. Natomiast okoliczni mieszkańcy w rozmowie z funkcjonariuszami oświadczyli, że nie przypominają sobie, aby taki rower stał na korytarzu, czy w obrębie bloku. Finalnie, w celu wyjaśnienia sytuacji,  rower zabezpieczony został w bełchatowskiej komendzie, a mundurowi zaczęli poszukiwać właściciela. W tym celu również została umieszczona informacja i zdjęcie na facebooku. Wkrótce do bełchatowskiej komendy zgłosiła się właścicielka. Oświadczyła, że rower został jej skradziony, kiedy zostawiła go przed blokiem bez zapięcia w stojaku na rowery. Ponieważ wartość roweru pokrzywdzona wyceniła na 300 złotych, sprawca zgodnie z prawem odpowie na wykroczenie kradzieży.

Na kanwie tego zdarzenia apelujemy do mieszkańców o właściwe zabezpieczanie swojego mienia. Chwila nieuwagi może doprowadzić do utraty mienia. Nie ma sposobu aby w 100% uchronić się przed kradzieżą, jednak nie stwarzajmy nieuczciwym osobom „okazji”. Pamiętajmy o zakładaniu blokad, linek, itp. na rowery kiedy pozostawiamy swoje mienie w miejscu ogólnodostępnym. Starajmy się również, aby jednoślad stał w obrębie, gdzie funkcjonuje monitoring.  

Pamiętaj,

  • Nie pozostawiaj jednośladu bez opieki w miejscach o dużym nasileniu ruchu (okolice sklepów, targowiska, miejsca przed blokiem), a jeśli zostawiasz rower np. przed blokiem, na klatce schodowej to zadbaj, aby rower był zamknięty dobrym zabezpieczeniem.
  • Zwracaj uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają. Twoje spostrzeżenia będą pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych złodziei. Złodziej wiedząc, że był widziany, często odstępuje od zamiaru kradzieży.
  • Jeśli mimo wszystko dojdzie do kradzieży, należy zgłosić ją niezwłocznie policji. Jeżeli skradziony rower zostanie znaleziony w czasie policyjnych czynności, istnieje szansa, że wróci do właściciela. Ważne, aby znać markę, typ i numer fabryczny. Warto mieć też zdjęcie swojego jednośladu. To wszystko pomoże policji go zidentyfikować.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony