Nie daj się okraść kieszonkowcom!
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w czasie przedświątecznych zakupów. Pamiętajmy, że nieuczciwe osoby wykorzystują każdą nieuwagę i roztargnienie, aby osiągnąć swój cel. Z przestępczą działalnością kieszonkowców można spotkać się w sklepie, na targowisku, czy w komunikacji miejskiej. Dlatego tak ważne jest zapobieganie – zarówno w życiu codziennym jak i podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Bądźmy również wyczuleni podczas robienia zakupów w sieci!
Okres przedświąteczny i świąteczny to czas wzmożonej aktywności złodziei i oszustów. Zaganiani w gorączce przygotowań do świąt, zajęci zakupami nie zawsze mamy czas, żeby pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, a często wtedy mamy przy sobie więcej pieniędzy niż zwykle. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować ostrożność aby nie paść ofiarą złodziei. Kieszonkowcy niczym specjalnym się nie wyróżniają. Zwykle działają w grupach. Często, jeśli nie ma naturalnego, stwarzają sztuczny tłok. Aranżują niby przypadkowe „potrącenie” czy potknięcie i w tym momencie kradną źle zabezpieczone portfele, telefony komórkowe i dokumenty. Często pokrzywdzeni o tym, że padlli ofiarą przestępstwa, orientują się dopiero po fakcie i nie są w stanie wskazać nawet miejsca, gdzie doszło do kradzieży. Kieszonkowca bardzo trudno złapać na gorącym uczynku, dlatego tak ważne jest czujność i zapobieganie – zarówno w życiu codziennym jak i podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W gorączce przedświątecznych zakupów często zapominamy, że to w zatłoczonych centrach handlowych, sklepach i na bazarach, jesteśmy szczególnie narażeni na działanie takich przestępców. Właśnie w takich miejscach złodziej najczęściej typuje swoją ofiarę, którą obserwuje wcześniej, patrząc ile wydaje i gdzie chowa pieniądze.
By ustrzec się przez działaniem kieszonkowców nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni, jak również przechowywać go w reklamówce czy torebce, która luźno wisi na ramieniu, ponieważ takie sposoby nie są dla złodzieja żadnym utrudnieniem. Najlepiej schować portfel w wewnętrzną, niewidoczną dla innych część płaszcza czy kurtki, a torebkę lub saszetkę trzymać blisko siebie by mieć ją stałe pod kontrolą. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości.
Policjanci apelują do mieszkańców o zwiększoną czujność w tej kwestii!
Jak nie paść ofiarą kieszonkowców?
- portfel, dokumenty czy telefon komórkowy chowaj w bezpiecznych miejscach, z których trudno jest coś wyjąć bez zwrócenia twojej uwagi
- klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem, jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
- gotówkę podziel na mniejsze kwoty i schowaj w kilku miejscach,
- nie noś portfela i wartościowych rzeczy w reklamówkach, łatwo je przeciąć
- torbę, saszetkę, plecak trzymaj przed sobą, zawsze zapięte,
- nie noś rzeczy wartościowych w zewnętrznych kieszeniach ubrania, tylnej kieszenie spodni
- pamiętaj, że podróżując pod wpływem alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodzieja
- bądź czujny, interesuj się tym co dzieje się wokół Ciebie, obserwuj otoczenie, podróżując nie zasypiaj
Bądźmy wyczuleni podczas dokonywania zakupów w sieci!
Często korzystamy z możliwości kupowania poprzez Internet. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków. Na stronę sklepu wchodźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Unikajmy także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą to być przestępcza oferta. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.
W sytuacji kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania, czy usiłowania kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj! Wszczynaj alarm, powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy od nas samych, od zachowania i ostrożności każdego z nas.
nadkom. Iwona Kaszewska