Jedź jednośladem bezpiecznie do celu!
Z bezpieczną jazdą rowerem nic wspólnego nie mieli pijani rowerzyści, którzy ostatnio zostali namierzeni przez policjantów. Apelujemy o rozsądek i trzeźwość na drodze. Przyjemność z jazdy jednośladem zawsze musi łączyć się z dbaniem o bezpieczeństwo własne i innych!
W ręce policjantów ostatnio wpadło pięciu nietrzeźwy rowerzystów. W Bełchatowie policjanci zatrzymali 60-latka, który kierował rowerem mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie, skontrolowali również 37-latka, który podróżował jednośladem będąc po użyciu alkoholu. W Kleszczowie mundurowi interweniowali wobec 47-letniego cyklisty, który wydmuchał ponad pół promila, sprawdzili również trzeźwość 57-letniego rowerzysty, który miał ponad półtora promila alkoholu w organizmie. W Szczercowie mundurowi wylegitymowali 41-latka, który jechał rowerem mając ponad promil alkoholu w organizmie.
Sprzyjające warunki atmosferyczne zachęcają miłośników jednośladów, aby ruszać w drogę. Na terenie naszego powiatu każdego dnia widocznych jest coraz więcej rowerzystów, którzy wybrali taką możliwość dojazdu do pracy, na zakupy czy też formę spędzania wolnego czasu. Przyjemność z jazdy jednośladem zawsze musi łączyć się z dbaniem o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg.
Od 1 kwietnia 2023 roku bełchatowscy policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej „Jednośladem bezpiecznie do celu”, realizują działania ukierunkowane na bezpieczeństwo kierujących rowerami, motocyklami, motorowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. W ramach tych działań mundurowi reagują na wszystkie przypadki łamania przepisów prawa, popełniane przez tę grupę uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypominają, że każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny sprawca tragedii. Mundurowi apelują o rozsądek i trzeźwość za kierownicą, przewidywanie zagrożenia oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Policjanci przypominają o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania za kierownicą każdego środka transportu. Zgodnie z kodeksem wykroczeń "Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż pojazd mechaniczny, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych".
Obowiązujący taryfikator mandatów karnych zakłada 2,5 tysiąca złotych mandatu, kiedy poziom alkoholu we krwi kierowcy jednośladu jest powyżej 0,5 promila, natomiast za jazdę rowerem lub hulajnogą elektryczną w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat karny w wysokości 1 tysiąca złotych.
Pamiętajcie, że na drodze nie jesteście sami i że za każdym razem odpowiadacie za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o rozsądek. Każdy, kto po alkoholu wsiada za kierownicę pojazdu mechanicznego czy jednośladu stwarza zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych użytkowników dróg.
nadkom. Iwona Kaszewska