Zachowaj ostrożność przy trzymaniu psa
Bełchatowscy policjanci oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej interweniowali w zdarzeniu drogowym z udziałem psa. Zwierzak zerwał się właścicielowi ze smyczy i wpadł prosto pod koła osobówki. Na szczęście piesek nie odniósł poważniejszych obrażeń. Kierowca hondy w porę zareagował. Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel.
Bełchatowscy policjanci interweniowali w zdarzeniu drogowym z udziałem psa. Na miejscu, przy ulicy Czyżewskiego, policjanci zastali uczestników zdarzenia oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, którzy udzielali pomocy pieskowi uwięzionemu w nadkole auta. Policjanci ustalili, że przed zdarzeniem 74-letni właściciel czworonoga wracał ze swoim pupilem ze spaceru. Kiedy wchodził na teren swojej posesji pies nagle zerwał mu się ze smyczy. Uciekając wpadł prosto pod koła nadjeżdżającej osobówki. Kierująca w porę zareagowała i zatrzymała pojazd. Pies jednak utknął pod hondą. Strażakom udało się bezpiecznie wydobyć czworonoga wplątanego w nadkole samochodu. Na szczęście nie odniósł on poważniejszych obrażeń. Profilaktycznie został przewieziony do weterynarza. Do zdarzenia tego doszło na skutek niezachowania należytej ostrożności podczas trzymania czworonoga przez właściciela. W tym przypadku uczestnicy zdarzenia nie odnieśli żadnych obrażeń i szkód, a interwencja zakończyła się pouczeniem wlaściciela czworonoga.
Policjanci przypominają o obowiązkach spoczywających na właścicielach zwierząt i konsekwencjach nieprzestrzegania obowiązujących przepisów.
Pamiętajmy !
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy mieć świadomość, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Brak właściwego nadzoru nad psem może doprowadzić również do wyrządzenia poważnej szkody innej osobie. W zależności od skutków właściciel psa może też odpowiadać cywilnie, co wiąże się nawet z wielotysięcznymi kwotami zadośćuczynienia lub odszkodowania za wyrządzoną krzywdę.
OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA PSA:
- wyposażenie psa w obrożę, a w przypadku ras uznawanych za agresywne – również w kaganiec;
- prowadzenie psa na uwięzi, a rasy psa uznawane za agresywne także w nałożonym kagańcu;
- systematyczne szczepienie przeciwko wściekliźnie (dot. psa w wieku powyżej 3 miesięcy);
OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI WSZYSTKICH ZWIERZĄT DOMOWYCH:
- stały i skuteczny nadzór;
- właściciel może zwolnić psa ze smyczy na terenie nieruchomości, gdy jest ona ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich oraz odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem;
- zwolnienie zwierząt domowych z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie na terenach zielonych do tego przeznaczonych i specjalnie oznakowanych w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem;
- natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach oraz na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.
- niewprowadzanie zwierząt domowych na tereny placów zabaw, piaskownic dla dzieci, plaż, kąpielisk, posesji szkół i przedszkoli, obiektów sportowych
Art. 77 Kodeksu Wykroczeń za popełnione wykroczenia przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywnę albo karę nagany. Policjant może też nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.
Pamiętajmy! Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką osoby sprawującej nad nimi kontrolę.